NEWS:

  • w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Przeciekające podkarmiaczki

Okres zimowy często jest określany urlopem pszczelarzy. W tym czasie, poza odpoczynkiem od prac sezonowych, można przygotować i naprawić akcesoria pszczelarskie w pracowni, które powtórnie będą użyte w następnym sezonie. Zimą pszczelarze czyszczą i dezynfekują sprzęt pasieczny, a także przewlekają ramki drutem. Śledząc ostatnie wątki w internecie dowiedziałem się, że problemem w ekwipunku pszczelarskim stały się przeciekające podkarmiaczki skrzynkowe wykonane z drewna.

Chciałbym opisać kilka sposobów na ich naprawę, ponieważ również miałem podobny przypadek w swojej pasiece. Stosowałem wiele metod z różnym skutkiem. Zaczynałem od kilkukrotnego wlewania wody do podkarmiaczki, aby napęczniała. Rozszerzone drewno po kilku godzinach nie przepuszczało wody, a podkarmiaczka nadawała się do ponownego użycia. Niestety, ten sposób działał tylko do poddania drugiej dawki syropu. Podkarmiaczka znów zaczęła przeciekać.

Metody naturalne

Zacząłem szukać naturalnych metod, które nie szkodziłyby pszczołom. Postanowiłem zalać wnętrze podkarmiaczki roztopionym woskiem, tak aby przykrył całe dno. Kiedy wosk zastygł, skutecznie zatamował przecieki. Zobaczyłem jednak, że woda zaczynała się wylewać z krawędzi ścianek podkarmiaczki. Nałożyłem rozgrzany wosk za pomocą noża również na przeciekające miejsca. Po dwóch godzinach podkarmiaczka była szczelna i zabieg zakończył się powodzeniem. Bez przeszkód zakończyłem podkarmianie na zimę. Można też nakładać kawałki węzy roztapiając ją na przykład opalarką gazową.

Metody kombinacyjne

Kilka miesięcy później wosk zaczął się kruszyć. Zauważyłem także, że pszczoły go „zgryzały”. Postanowiłem szukać metod kombinacyjnych. Powtórnie uszczelniłem podkarmiaczki woskiem, następnie owinąłem je przezroczystą folią i całość zakleiłem szeroką taśmą. Po dwóch latach od tamtej czynności nie zauważyłem negatywnych skutków u pszczół, a podkarmiaczki tak oklejone mam do dzisiaj. Skuteczność określam jako bardzo wysoką.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Piotr Nowotnik
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


<?php $pas='2011nr6str18'; $pasCov='images/stories/Pasieka/2011_6/Pasieka_2011nr06_[50].jpg'; include('./goto/art_footer.php'); ?>

 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

7 aspektów, które powinna zawierać etykieta na miód Ten...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 17-04-2025

Jakie są najlepsze praktyki w promocji lokalnych produktów pszczelich? Profesjonalna...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 17-04-2025

W telegraficznym skrócie POLSKA Polska Zespół realizujący projekt B-THENET finansowany z programu...

Pasieka 3/2025

Kobiałka Teresa , 16-04-2025

Relacja z 62. Naukowej Konferencji Pszczelarskiej w Puławach 11–12 marca...

Pasieka 3/2025

Kobiałka Teresa , 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: w jaki sposób ocenia...

Pasieka 3/2025

Kołtowski Zbigniew , 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie czynniki wpływają na...

Pasieka 3/2025

Burzyńska Marta, 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie warunki trzeba spełnić...

Pasieka 3/2025

mgr Magdalena Wilde, dr inż. Jacek Jachuła, dr Aleksandra Splitt, 16-04-2025

Wykaz pasiek oferujących matki pszczele, pakiety, odkłady ...

Pasieka 3/2025

Administrator, 16-04-2025

Ogłoszenia drobne (maj-czerwiec 2025) Produkty pszczele Sprzedam miód spadziowy, woj...

Pasieka 3/2025

Wydawnictwo Pasieka, 16-04-2025