fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 4

W telegraficznym skrócie

POLSKA

Dobrcz

Skradziono 36 rodzin pszczelich żyjących w ulach wielkopolskich firmy Lyson. Zgłoszenie kradzieży wpłynęło 15 kwietnia. Straty oszacowano na 25 tys. zł.

Polska

Ogólnopolska kontrola miodów, która odbyła się w czwartym kwartale 2023 r., a której wyniki opublikowano w kwietniu bieżącego roku objęła 63 producentów. Nieprawidłowości stwierdzono u 36 z nich. Analizy dokonano pod kątem jakości handlowej patoki, zgodności z obowiązującymi przepisami i deklaracjami producentów. Laboratoryjna analiza fizykochemiczna wykazała nieprawidłowości w 5 partiach (6%). Analizie pyłkowej poddano 67 partii i 26,9% z nich zakwestionowano. Pod kątem poprawnego oznakowania miodów sprawdzono 111 partii. Kontrolerzy znaleźli uchybienia w 52 z nich.

Klecza Dolna

8 kwietnia odbyło się oficjalne otwarcie Interaktywnego Muzeum Pszczelarskiego Apilandia. Po niemal 6 latach działalności muzeum edukujące o pszczołach stworzyło nowe aranżacje, by jeszcze lepiej edukować ludzi.

Kielce

20 maja w Kielcach odbyła się siódma konferencja „Weterynaria dla Pszczelarstwa”. Wstęp na wydarzenie był darmowy. Omawiano na nim aktualne problemy zdrowotne pszczół, a także każdy mógł porozmawiać z przedstawicielem ministerstwa.

Polska

Szop pracz, gatunek inwazyjny, zajmuje coraz większe tereny Polski. Przedstawiciele tego gatunku są w naszym kraju od lat 90. XX w. Są na zachodzie Polski i przemieszczają się z prędkością 80-100 km na 5 lat. W krajach zachodnich stały się zagrożeniem dla pasiek, ponieważ obserwując ludzi przy pracy, uczą się otwierać ule. A ponieważ mają doskonałą pamięć i są wszystkożerne to dobierają się regularnie zarówno do czerwiu jak i miodu. Dlatego ule muszą być porządnie zabezpieczane.

Pasieka 4/2024

ŚWIAT

Wielka Brytania

Z okazji Światowego Dnia Pszczół brytyjski oddział Lidla stworzył miniaturowy sześciopak z buteleczkami, w których był syrop cukrowy. Marka zachęcała do podkarmiania pszczół, które wycieńczone zbieraniem pokarmu nie mogły podnieść się do lotu. Buteleczki można było zamówić wyłącznie przez stronę internetową, gdzie znajdowały się też informacje, jak realnie pomagać owadom.

Pasieka 4/2024

Kanada

Doktorantka Sabrina Rondeau z kanadyjskiego Uniwersytetu Guelph odkryła, że podtopione trzmiele są w stanie przeżyć pod wodą nawet 7 dni. U trzmieli zimę przeżywa tylko zaplemniona królowa – najprawdopodobniej w taki sposób jest w stanie przeżyć w czasie zalania podziemnego gniazda.

Finlandia

Doktor Olli Loukola z Uniwersytetu w Oulu wykazał, że trzmiele mogą uczyć się poza gniazdem nowych zadań wymagających współpracy. Pary owadów uczono przepychania klocka lego na środek wyznaczonego obszaru oraz wspólnego otwierania drzwi na końcu tuneliku. Następnie wykazano, że nauczone współpracy trzmiele zawsze czekały na partnera, który był wypuszczany później, by ostatecznie podjąć pracę wspólnie. Współpraca zależy więc od warunków społecznych, a nie indywidualnego wysiłku.


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"