NEWS:

  • w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Rośliny pożytkowe września


Pszczoła na facelii. fot.© Roman Dudzik

We wrześniu, pomimo ciepłej jeszcze aury czuć nadchodzącą już jesień. Na niektórych roślinach zaczynają przebarwiać się liście, w ogrodach nadchodzi czas zbioru owoców i warzyw, w pasiekach kończymy już bezpośrednie prace przy ulach. Cała przyroda przygotowuje się do przetrwania trudnego okresu roku. Są jednak rośliny, które właśnie w tym miesiącu kwitną, przyciągając owady wydzielanym nektarem i pyłkiem.

W artykule nie będziemy zajmować się wrzosem rosnącym w warunkach naturalnych, który jest tak ważną rośliną pożytkową, że poświęcono mu wiele oddzielnych publikacji i artykułów, również w naszym piśmie. Chciałbym skupić uwagę czytelników na roślinach, które występują lub mogą występować w pobliżu pasiek na większości obszaru naszego kraju i dostarczają pszczołom pyłku mającego znaczenie dla poprawienia ich kondycji przed zimą, a czasami gromadzonego jako zapas w plastrach gniazdowych w formie pierzgi wykorzystywanej wiosną. Małe pasieki hobbystyczne zlokalizowane na obrzeżach miast mają przeważnie w obszarze oblatywanym przez pszczoły zarówno ogrody działkowe, jak i ugory oraz pola uprawne. Ogrody działkowe to często bardzo dobry pożytek nie tylko w okresie przygotowywania pszczół do zimy, ale również latem dostarczając miodu towarowego. Coraz mniej jest na nich warzyw, a coraz więcej krzewów ozdobnych, kwitnących bylin i roślin jednorocznych.

Trudno wymienić wszystkie gatunki roślin uprawianych na działkach dostarczających pszczołom pyłku we wrześniu. Są to przeważnie gatunki, których główne kwitnienie przypada w sierpniu przeciągając się często na wrzesień. Pszczoły bardzo skrupulatnie wykorzystają w tym okresie każdą roślinkę. Często widywałem poszukujące pyłku zbieraczki na aksamitkach, chociaż były to odmiany o pełnych kwiatach, ale rosnące w pobliżu innych roślin, odmian o kwiatach normalnych (aksamitki raczej odpychają owady specyficznym zapachem).

Ozdobne wrzosy (z wykluczeniem odmian o kwiatach pełnych i wrzosów pączkowych) silnie przyciągają owady. Możemy obserwować czasami po kilkanaście zbieraczek pracujących na jednej krzewince. Niektóre odmiany róż kwitną jesienią.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Krzysztof Furso
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


<?php $pas='2011nr5str16'; $pasCov='images/stories/Pasieka/2011_5/Pasieka_2011nr05_[49].jpg'; include('./goto/art_footer.php'); ?>

 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

Kolejny gatunek obcego szerszenia dotarł do Hiszpanii Fot. Thai National...

ze świata

Kobiałka Teresa , 06-05-2025

Recenzja książki „Biotechniczne zwalczanie warrozy” „Biotechniczne zwalczanie warrozy” autorstwa Krzysztofa...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 06-05-2025

Pszczelarze są zaniepokojeni możliwością rozprzestrzenienia się roztocza Tropilaelaps clareae...

ze świata

Wielińska Agnieszka, 06-05-2025

Estońscy pszczelarze, pozyskujący miód na własny użytek, nie dostaną...

ze świata

Wielińska Agnieszka, 06-05-2025

Pszczelarze z Dolnego Śląska mogą wnioskować o odszkodowania ...

z Polski

Kobiałka Teresa , 06-05-2025

Przedmowa Sądzę, że w książce tej zawarłem zdecydowaną większość współczesnej...

Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod

Olszewski Krzysztof, 29-04-2025

WSTĘP Metody biotechnicznej walki z warrozą, w tym izolacja matek...

Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod

Olszewski Krzysztof, 29-04-2025

CZĘŚĆ TEORETYCZNA 1. Co osiągnęliśmy walcząc z warrozą głównie metodami...

Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod

Olszewski Krzysztof, 29-04-2025

2. Konieczna zmiana strategii zwalczania pasożyta Powszechne występowanie warrozy oraz...

Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod

Olszewski Krzysztof, 29-04-2025