Dezynfekcja uli
Bardzo często się zdarza, że z jakichś powodów musimy odkazić ul. Jeśli pozostał on po spadłej lub przeniesionej rodzinie, należy go starannie wyskrobać wewnątrz, a zanieczyszczenia zmieść i wyrzucić. Najlepszym i najbardziej rozpowszechnionym sposobem na dezynfekcję ula jest jego dokładne opalenie palnikiem gazowym. Opalarki gazowe na propan-butan można zakupić np. w marketach budowlanych.
Należy wypalić całe wnętrze z uwzględnieniem daszka, ścian, mostka, kątów ula i wylotu. Wnętrze po wypaleniu może być czarne od sadzy, należy ją lekko zmieść. Aby zneutralizować zapach spalenizny można spryskać ściany ula olejkiem bądź naparem mięty, melisy czy szałwii. Ramki po spadłej rodzinie należy absolutnie wytopić, listewki opalić palnikiem i można powtórnie wtopić w nie arkusz węzy. Nie można podawać plastrów po spadłym roju do innych rodzin.
Jeśli rodzina pszczela przeszła ciężkie choroby (nosemoza, zgnilec), to ramki należy absolutnie spalić lub zakopać (razem z woszczyną). Jeśli ule są wykonane ze styropianu lub innych tworzyw sztucznych proponuję użyć do dezynfekcji środków chemicznych (np. Rapicid, Alvisept, Cagrosept).
Znana jest też metoda czyszczenia wnętrza uli 3-procentowym roztworem sody kaustycznej. Jednak po zabiegu należy wypłukać ul wodą z dodatkiem octu lub kwasu octowego (zneutralizować działanie sody – zapobiegnie jej krystalizacji w ulu).
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
Piotr Nowotnik