fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Przyspieszanie rozwoju – czy zawsze konieczne?

pszczoła
fot.© Renata Łacek

Nim zacznie się prawdziwa wiosna, znacznie wcześniej przystępujemy do zabiegów mających na celu pobudzenie rodzin do szybkiego rozwoju.

Potrzeba takiego działania wydaje się oczywista, gdyż tylko silne pszczoły mogą przynieść dużo miodu.

Przyspieszenie rozwoju przez wczesne podkarmianie zalecali najwięksi pszczelarskiego świata, choćby Berlepsch, Dadant, Dzierżon, Langstroth czy Rooth.

Nie można jednak bezkrytycznie wprowadzać każdej metody gospodarki do swojej pasieki, gdyż życie to szybko zweryfikuje. Sposób gospodarowania w pierwszym rzędzie musi być dopasowany do warunków pożytkowych.

Dlatego wielu polskich pszczelarzy dochodzi do wniosku, że duża siła rodzin wiosną jest niekorzystna dla efektywności prowadzenia pasieki.

Najsilniejsze pnie roją się, częstokroć jeszcze w kwietniu i nie wykorzystują majowych pożytków. Za to te, które z zimy wyszły w średniej kondycji, na pożytek akacjowy i lipowy uzyskają...

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Silna rodzina zdążyła przynajmniej przed wyrojeniem przynieść trochę miodu, chociaż jest to zazwyczaj ostatni miód pozyskany w sezonie z tego pnia. Za to słaba rodzina roi się i nie zostawia w gnieździe zapasów. Po co trzymać takie pszczoły? Na to pytanie pszczelarz musi odpowiedzieć sobie sam. Dlatego ważne jest wzięcie pod uwagę wszystkich czynników mających wpływ na wielkość produkcji.

W pierwszym rzędzie będą to...

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

To zadanie dla każdego pszczelarza, gdyż większość naszego społeczeństwa jest zainteresowana bardziej wycinaniem drzew niż ich sadzeniem.

Stanisław Kaczmarek


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"