Czy woda potrzebna jest pszczołom?
fot.© Milan Motyka
Pszczoły do życia potrzebują stosunkowo dużo wody przez cały rok. Największe zapotrzebowanie na wodę rodzina pszczela przejawia na wiosnę, w okresie obfitego czerwienia matki.
W gnieździe wychowuje się wtedy bardzo dużo larw, z których starsze odżywiane są pierzgą i rozcieńczonym miodem. Dużo wody potrzebują także młode pszczoły karmicielki, odżywiające się obficie pierzgą.
Wiosną woda jest dla rodziny tak niezbędna, że pszczoły wylatują po nią już przy temperaturze 8-10°C. Z nasileniem czerwienia zapotrzebowanie na wodę wzrasta i wynosi 40-50 g dziennie a nawet więcej. Brak wody wczesną wiosną przy właściwych zapasach miodu i pyłku może spowolnić rozwój rodzin.
Jeśli w tym czasie matki intensywnie czerwią, to zbieraczki będą wylatywały na poszukiwania na dalsze odległości i w konsekwencji mogą ginąć.Brak wody w gnieździe prowadzi do pogorszenia lub zaprzestania karmienia czerwiu, wyrzucania larw a w skrajnym przypadku upadku rodziny.
Zdarza się to, gdy wylot ula jest...
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
fot.© Milan Motyka
Pszczoły nie magazynują w plastrach – tak jak miodu czy pyłku – wody przeznaczonej do spożycia. Pobierają tylko takie ilości, jakie potrzebne są rodzinie do natychmiastowego spożycia. Zbieraczki przynoszące ją w wolu siadają na plastrach w sąsiedztwie czerwiu i oddają wodę bezpośrednio pszczołom karmicielkom i tym młodym robotnicom, które nie wylatują jeszcze z ula.
Podczas silnych upałów i suszy woda przynoszona do ula bywa wykorzystywana do obniżenia temperatury i zwiększania wilgotności powietrza. W takich wypadkach woda jest składana w postaci małych kropelek do pustych plastrów, przeważnie w sąsiedztwie czerwiu.
W okresie zimy dopływ wody regulują pszczoły przez odsklepianie plastrów z miodem poszytym, który wchłania parę wodną i w ten sposób rozcieńcza się. Pszczoły zimujące w nieodpowiednich warunkach (zbyt małą wilgotność powietrza w ulu, za ciasne gniazdo) odczuwają brak wody i mogą „wypryskiwać” z ula na śnieg.
Większe zapotrzebowanie na wodę przejawia się również w...
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
fot.© Janina Pazdzior
Wtedy ogrzanej wody pobierają kilkakrotnie więcej niż chłodnej. Przy wzroście temperatury otoczenia obydwa rodzaje poideł – podgrzewane i z wodą chłodną wykorzystywane są w jednakowym stopniu.
Jeśli naturalny pokarm pszczół – miód i pierzga – zawierają małą ilość składników mineralnych, pszczoły poszukują ich w wodzie. Korzystają wtedy chętnie z wody zanieczyszczonej, z rożnych ścieków gnojówki itp. Jeśli w pobliżu pasieki nie ma naturalnego źródła czystej wody, należy urządzić sztuczne źródło wody.
W miejscu słonecznym i osłoniętym od zimnych wiatrów ustawiamy zbiornik, z którego woda ścieka na pochyło ustawioną deskę z wyżłobionymi zygzakowato rowkami, tak aby powoli sącząc się ogrzewała i mogła być brana przez pszczoły na całej długości deski.
Spływająca woda z deski powinna zbierać się w płytkim wkopanym w ziemi zbiorniku. Aby zapobiec topieniu się pszczół kładzie się...
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
Gdy pszczoły zainteresują się poidłami dla zwierząt przy studniach wiejskich lub przy przeciekających kranach na działkach, obecność pszczół może być też przyczyną sąsiedzkich konfliktów, co się często zdarza.
Jan Plewa