fbpx

NEWS:

Silne pszczoły wiosną

Niektórzy badacze historii rozwoju społecznego, technicznego i technologicznego na świecie stwierdzają, że zdecydowana większość prostych wynalazków człowieka powstała z jego naturalnej skłonności do lenistwa i wygody życia. Przecież o wiele łatwiej było przetaczać na kole znaczne ciężary, niż je nosić lub przesyłać wiadomości telegrafem, niż biec w odległy zakątek świata i przekazywać je osobiście. Tak było od zawsze i jest nadal.

alt
Fot: Magda Kłosowska

Myślę, że identyczne procesy zachodziły i zachodzą w pszczelarstwie, które jednak z uwagi na biologię pszczół w sposób wyjątkowy opiera się szybkiemu postępowi technicznemu i technologicznemu. Jestem przekonany, że można zaryzykować stwierdzenie, iż w tej dziedzinie nic nigdy nie zastąpi oka i ręki człowieka. Ale usprawnienia w pracy oszczędzające czas i przynoszące lepszy efekt produkcyjny – dlaczego nie?

W Polsce, z racji wczesnych pożytków, na wiosnę największym problemem wpływającym w zdecydowany sposób na wydajność produkcji miodu z pnia jest doprowadzenie pszczół do dużej siły. Dlatego chciałbym przedstawić Koleżankom i Kolegom moje doświadczenia i wynikające z nich spostrzeżenia w tym zakresie.

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest utrzymanie na przedwiośniu rodzin pszczelich w dostatku pożywienia i w cieple. Należy pamiętać, że oznacza to nie tylko duże zapasy syropu, ale bardzo ważna jest także pierzga stanowiąca pokarm białkowy. Dlatego na terenie, gdzie znajduje się pasieka, należy zadbać o pożytki późno-letnie i jesienne.

Zakładając, że moje pszczoły nie odczuwają głodu białkowego, w czasie cieplejszych dni lutego lub marca ścieśniam mocno gniazda (bez przeglądu do 6-7 ramek wielkopolskich), a za zatwór daję wycofane z nich ramki z cukrem lub zapasowe z magazynu (2-3). Pszczoły same mają możliwość uzupełniania niedoborów pokarmu w gnieździe. Efekt jest taki, że przy pierwszym przeglądzie, w korzystnych warunkach atmosferycznych, najczęściej za zatworem są już puste ramki.

Zazwyczaj zimuję dużo więcej rodzin niż może ich być w jednym miejscu (80 – 90). Na wiosnę 20 do 30 najsłabszych łączę po dwie w jednym ulu. W tym miejscu pozwolę sobie na małą dygresję. Otóż mój przyjaciel, kolega Ferdynand Warwas, przez całe życie eksperymentuje z pszczołami. Jedno z jego doświadczeń polegało na tym, że w jednym ulu trzymał dwie rodziny oddzielone ścianką wewnętrzną, natomiast, gdy dodawał nadstawkę, była w niej jedna, wspólna miodnia.

Zajmujące nadstawkę pszczoły z obu rodzin mogły dowolnie się mieszać i okazało się, że pracowały zgodnie, akceptując tę niezwykłą dla nich sytuację. Ponadto stwierdzono, że połączony w ten sposób wysiłek dwóch rodzin dawał wyższą produkcję miodu niż każdej z nich oddzielnie.

Wyniki tego eksperymentu nasunęły mi myśl o podjęciu własnych doświadczeń. Ich cel był jednak zupełnie inny, chciałem bowiem zaoszczędzić bezcenny czas poświęcony na wiosenne łączenie rodzin w sposób tradycyjny. Metodą prób i błędów doszedłem do zupełnie nieoczekiwanych wyników.


[...] - treść ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Z pszczelarskimi pozdrowieniami,
Maciej WiniarskiCzasopismo dla pszczelarzy z pasją - Pasieka 2004 nr 1.
Zamów e-prenumerate
"Pasieki"Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Wytrute pszczoły w Świeciu Zdjęcie: Marcin Kaliszewski W Świeciu (kujawsko-pomorskie), ktoś...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 30-07-2021

Zwycięzca konkursu o 5000 zł! Po wielu perypetiach dostaliśmy zdjęcia...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 29-07-2021

Bombowe pszczoły Zdjęcie: Facebook Girl Next Door Honey. Pszczoły potrafią zawiązać...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 28-07-2021

Pszczoły na orbitę! Zdjęcie: Pixabay. Grafikę przygotował Grzegorz Kosek. Pszczoły pierwszy...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 27-07-2021

Harmonogram Dni Otwartych w Zgorzelcu 2021! Zdjęcie: Freepik. Już dziś zapraszamy...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 27-07-2021

Skansen miodem i ziołami pachnący Zdjęcie: Mariusz Chojnacki. Za nami „Słodka...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 23-07-2021

Wadowice Miodem Płynące Zdjęcia: Apikultura. Wadowice Miodem Płynące – impreza plenerowa...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 21-07-2021

Historia na skale, czyli wizerunek pierwszego pszczelarza Zdjęcie: European Association of...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 20-07-2021

Pszczelarstwo Meksyku w 2020 Zdjęcie: Pszczoła na aksamitce, która jest...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 20-07-2021