NEWS:

  • w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Silne pszczoły wiosną

Niektórzy badacze historii rozwoju społecznego, technicznego i technologicznego na świecie stwierdzają, że zdecydowana większość prostych wynalazków człowieka powstała z jego naturalnej skłonności do lenistwa i wygody życia. Przecież o wiele łatwiej było przetaczać na kole znaczne ciężary, niż je nosić lub przesyłać wiadomości telegrafem, niż biec w odległy zakątek świata i przekazywać je osobiście. Tak było od zawsze i jest nadal.

alt
Fot: Magda Kłosowska

Myślę, że identyczne procesy zachodziły i zachodzą w pszczelarstwie, które jednak z uwagi na biologię pszczół w sposób wyjątkowy opiera się szybkiemu postępowi technicznemu i technologicznemu. Jestem przekonany, że można zaryzykować stwierdzenie, iż w tej dziedzinie nic nigdy nie zastąpi oka i ręki człowieka. Ale usprawnienia w pracy oszczędzające czas i przynoszące lepszy efekt produkcyjny – dlaczego nie?

W Polsce, z racji wczesnych pożytków, na wiosnę największym problemem wpływającym w zdecydowany sposób na wydajność produkcji miodu z pnia jest doprowadzenie pszczół do dużej siły. Dlatego chciałbym przedstawić Koleżankom i Kolegom moje doświadczenia i wynikające z nich spostrzeżenia w tym zakresie.

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest utrzymanie na przedwiośniu rodzin pszczelich w dostatku pożywienia i w cieple. Należy pamiętać, że oznacza to nie tylko duże zapasy syropu, ale bardzo ważna jest także pierzga stanowiąca pokarm białkowy. Dlatego na terenie, gdzie znajduje się pasieka, należy zadbać o pożytki późno-letnie i jesienne.

Zakładając, że moje pszczoły nie odczuwają głodu białkowego, w czasie cieplejszych dni lutego lub marca ścieśniam mocno gniazda (bez przeglądu do 6-7 ramek wielkopolskich), a za zatwór daję wycofane z nich ramki z cukrem lub zapasowe z magazynu (2-3). Pszczoły same mają możliwość uzupełniania niedoborów pokarmu w gnieździe. Efekt jest taki, że przy pierwszym przeglądzie, w korzystnych warunkach atmosferycznych, najczęściej za zatworem są już puste ramki.

Zazwyczaj zimuję dużo więcej rodzin niż może ich być w jednym miejscu (80 – 90). Na wiosnę 20 do 30 najsłabszych łączę po dwie w jednym ulu. W tym miejscu pozwolę sobie na małą dygresję. Otóż mój przyjaciel, kolega Ferdynand Warwas, przez całe życie eksperymentuje z pszczołami. Jedno z jego doświadczeń polegało na tym, że w jednym ulu trzymał dwie rodziny oddzielone ścianką wewnętrzną, natomiast, gdy dodawał nadstawkę, była w niej jedna, wspólna miodnia.

Zajmujące nadstawkę pszczoły z obu rodzin mogły dowolnie się mieszać i okazało się, że pracowały zgodnie, akceptując tę niezwykłą dla nich sytuację. Ponadto stwierdzono, że połączony w ten sposób wysiłek dwóch rodzin dawał wyższą produkcję miodu niż każdej z nich oddzielnie.

Wyniki tego eksperymentu nasunęły mi myśl o podjęciu własnych doświadczeń. Ich cel był jednak zupełnie inny, chciałem bowiem zaoszczędzić bezcenny czas poświęcony na wiosenne łączenie rodzin w sposób tradycyjny. Metodą prób i błędów doszedłem do zupełnie nieoczekiwanych wyników.


{f90filter REG HIDE}
{/f90filter}

[...] - treść ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

{f90filter REG HIDE}
{/f90filter} {f90filter REG HIDE} W tym miejscu warto zaznaczyć, że gospodaruję w ulach Wielkopolskich, 11-ramkowych. Do ula jednej z łączonych rodzin przynoszę ul z rodziną przesiedlaną. W pierwszym pozostawiam tylko pięć ramek i tę piątą, zewnętrzną, skrapiam obficie wodą z kroplami miętowymi. Następnie wkładam szóstą ramkę z obustronnie zasklepionym cukrem (przegroda), po czym ostrożnie przenoszę pięć ramek z pszczołami z rodziny przyłączanej, lekko skrapiając każdą z nich wodą z kroplami miętowymi. Absolutnie nie wyszukuję matek.


Co się okazało? Przez jakiś czas obie rodziny pracowały zgodnie, każda na swoją korzyść, o czym świadczyły dwie stróżki wylatujących pszczół z jednego wylotka. Wszystko odbywało się w pełnej harmonii i zgodzie. Potwierdziło to 5 lat eksperymentów na dużej liczbie rodzin. Nie było ani jednego przypadku ścinania się pszczół! W tej sytuacji, przy dwóch czerwiących królowych, dostatku pożywienia i cieple we wspólnym ulu, pszczoły szybko dochodzą do siły i po dwóch do czterech tygodni okłębiają i wynoszą jedną matkę. Ponieważ znakuję królowe, mogę stwierdzić, że zazwyczaj w ulu pozostają matki młode, ubiegłoroczne, chociaż nie jest to reguła.

Jakie są korzyści z takiego sposobu łączenia rodzin?

alt
Fot: Rafał Krawczyk, Janusz Pudełko

  1.   W krótkim okresie możliwa jest gospodarka dwurodzinna w jednym ulu dzięki połączeniu dwóch słabych rodzin wraz z matkami.
  2.   Daje to ogromną oszczędność czasu, gdyż nie ma potrzeby wyszukiwania królowych w obu łączonych rodzinach.
  3.   Dzięki obecności dwóch matek nowa rodzina dochodzi bardzo szybko do siły.
  4.   Tak połączone rodziny są najwydajniejsze w całej pasiece.
  5.   Niezwykła prostota i łatwość łączenia rodzin umożliwia stosowanie tego zabiegu nawet przez początkujących pszczelarzy.


Tak więc jeszcze raz okazało się, że można od pszczół nauczyć się czegoś pożytecznego i ułatwiającego nam życie, a równocześnie wydatnie zwiększającego wydajność miodu z pnia. Jednak wdrażanie mojej metody wiosennego łączenia rodzin bez wyszukiwania królowych w innych typach uli niż Wielkopolski wymaga dalszego eksperymentowania w celu opracowania szczegółowych zaleceń dla każdego typu ula oddzielnie.

Mam nadzieję, że niektórzy koledzy pszczelarze będą kontynuowali moje eksperymenty, celem dopracowania tej metody w całym kraju i dla wszystkich typów uli.

{/f90filter}

Z pszczelarskimi pozdrowieniami,
Maciej Winiarski



Czasopismo dla pszczelarzy z pasją - Pasieka 2004 nr 1.
Zamów e-prenumerate
"Pasieki"


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

7 aspektów, które powinna zawierać etykieta na miód Ten...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 17-04-2025

Jakie są najlepsze praktyki w promocji lokalnych produktów pszczelich? Profesjonalna...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 17-04-2025

W telegraficznym skrócie POLSKA Polska Zespół realizujący projekt B-THENET finansowany z programu...

Pasieka 3/2025

Kobiałka Teresa , 16-04-2025

Relacja z 62. Naukowej Konferencji Pszczelarskiej w Puławach 11–12 marca...

Pasieka 3/2025

Kobiałka Teresa , 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: w jaki sposób ocenia...

Pasieka 3/2025

Kołtowski Zbigniew , 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie czynniki wpływają na...

Pasieka 3/2025

Burzyńska Marta, 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie warunki trzeba spełnić...

Pasieka 3/2025

mgr Magdalena Wilde, dr inż. Jacek Jachuła, dr Aleksandra Splitt, 16-04-2025

Wykaz pasiek oferujących matki pszczele, pakiety, odkłady ...

Pasieka 3/2025

Administrator, 16-04-2025

Ogłoszenia drobne (maj-czerwiec 2025) Produkty pszczele Sprzedam miód spadziowy, woj...

Pasieka 3/2025

Wydawnictwo Pasieka, 16-04-2025