MIT: Rodzaj użytej klateczki do poddawania matek ma znaczenie
Matki pszczele poddawane są do rodzin w różnego rodzaju klateczkach „pod korek”, pod węzę lub pod ciasto i węzę, pod kołpak, w izolatorze, przez wylot, bezpośrednio na plaster, w mateczniku itp. Bardzo często pszczelarze pytają mnie, czy rodzaj klateczki ma wpływ na efektywne przyjęcia. W mojej ocenie nie, ponieważ to zależy tylko i wyłącznie od pszczół, na których zachowanie możemy wpływać poprzez odpowiednie zabiegi.
Obecnie najczęściej poddajemy matki w klateczkach transportowych, w jakich pszczelarz je otrzymuje od hodowcy. Bardzo popularne są dwukomorowe klateczki wysyłkowe. W komorze pokarmowej (podzielonej w niektórych z nich na dwie części) znajduje się ciasto miodowo-cukrowe stanowiące pokarm dla matki i pszczół. Ich wspólną cechą jest umieszczenie matki z pszczołami towarzyszącymi na niewielkiej powierzchni.
fot. Milan Motyka
Klateczki takie zapewniają dobre warunki podczas transportu, spełniając wymóg dobrej wentylacji i braku kontaktu między pszczołami z sąsiednich klatek, natomiast po poddaniu do rodziny matka ma możliwość kontaktowania się z pszczołami ulowymi poprzez otwory znajdujące się w jednej lub w kilku ściankach. W tego rodzaju klateczkach matki poddajemy wraz z pszczołami, które się w niej znajdują, pod żadnym pozorem nie możemy w tych klatkach zostawiać matki bez ich towarzystwa.
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
fot. Игорь Бадалов, Pixabay
Pszczoły po wyjedzeniu ciasta będą miały bezpośredni kontakt z matką, ale mały otwór uniemożliwi jej opuszczenie klateczki, pozwoli natomiast na to, że substancja mateczna będzie przenoszona przez robotnice w najdalsze zakątki ula, dzięki czemu unikniemy agresji w stosunku do poddawanej matki.
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
Dr hab. Małgorzata Bieńkowska
Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
Zakład Pszczelnictwa w Puławach