fbpx

NEWS:

MIT?: Larwa wykluwa się z jaja zawsze po trzech dniach

W powszechnej świadomości pszczelarzy funkcjonuje pogląd, że z jaja po trzech dniach wykluwa się larwa. Czy tak jest w rzeczywistości? Odpowiedź brzmi: najczęściej tak, ale nie zawsze.

Sytuacje, w których jajo jest nadal jajem nawet po upływie 72 godzin, ma istotne przełożenie na praktykę pszczelarską. Zjawisko to obserwowane jest najczęściej przez hodowców matek. W wychowie wykorzystujemy dużą liczbę młodych larw. W czwartej dobie od złożenia jaja powinno nastąpić wyklucie larwy. Nie zawsze jednak tak się dzieje. W czasie złej pogody okres ten wydłuża się i do wyklucia dochodzi niejednokrotnie dopiero po 96 godzinach.

pasieka24.pl - Pszczelarskie fakty i mity
fot. Vipin Baliga/Flickr, lic. by CC 2.0

Niektórzy tłumaczą to zjawisko tym, że matka nie zaczerwia od razu poddanego plastra. W naszej pasiece wykluczyliśmy tę hipotezę, obserwując bardzo dokładnie moment, w którym jaja pojawiły się w komórkach. Zjawisko wydłużania cyklu rozwojowego w okresach niesprzyjających warunków zewnętrznych znane jest w świecie przyrody. Obserwujemy je np. u jeleniowatych. Wydłużenie któregoś z etapów cyklu rozwojowego robotnicy lub matki pszczelej ma oczywiście odzwierciedlenie w praktyce.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Przemysław Szeliga
Pasieka Szeligów
Ekspert Akademii Pszczelarza


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"

Pszczelarskie fakty i mity


Pszczelarskie fakty i mity