Pomóż w opracowaniu pszczelarskich innowacji!
Zdjęcie: Freepik
Zakład Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa - Państwowego Instytutu Badawczego pragnie zaprosić…
Pszczelarze Ziemi Kłodzkiej uhonorowali Olgę Tokarczuk
Zdjęcie: wikipedia.
Noblistka została wyróżniona przez pszczelarzy i otrzymała tytuł Honorowego Członka…
Pakiet prenumerat
to połączone prenumeraty: drukowana roczna oraz e-Prenumerata 365 pakiet adresowany do pszczelarzy ceniących połączenie wydania papierowego oraz funkcjonalności mobilnej
Prenumerata e-book
cyfrowa publikacja „Pasieki” na czytniki e-book, tablety, smartfony e-book to publikacja zapisana w formie elektronicznej, odczytywana na ekranach urządzeń elektronicznych
Ogłoszenie ARiMR o dofinansowaniu dla pszczelarzy
Zdjęcie: Freepik
Komunikat na temat wniosków, które można składać w ramach interwencji pszczelarskich 2023–2027 pojawił się na stronie 20.03.2023. Znamy więc szczegóły dotyczące programu. W tym roku kwota dofinansowania wyniesie dokładnie 47 041 740,43 zł.
Na co państwo przeznacza środki i w jakiej kwocie?
Pomocą będą objęte trzy interwencje pszczelarskie:
Inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych.
Wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi.
Pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół.
W ramach modernizacji gospodarstw pasiecznych dofinansowaniu będą podlegały: miodarki, odstojniki, dekrystalizatory, stoły do odsklepiani plastrów, suszarki do suszenia obnóży, topiarki do wosku, urządzenia do kremowania miodu, refraktometry, wózki ręczne do transportu uli, wialnie do pyłku, ule lub ich elementy, kraty odgrodowe i inne izolatory ramkowe,…
Naukowa Konferencja Pszczelarska w Puławach, cz. 1.
Naukowa Konferencja Pszczelarska w Puławach, cz. 1.
Zdjęcie: Wydawnictwo Pasieka
Po ponad dwóch latach pandemii i ograniczeniach narzuconych na spotkania z radością wzięliśmy udział w jubileuszowej konferencji pszczelarskiej zorganizowanej przez Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy, Zakład Pszczelnictwa w Puławach.
Wydarzenie odbywało się od 14 do 15 marca 2023 r. Konferencję otworzyła prof. Małgorzata Bieńkowska oraz dr hab. Monika Fliszkiewicz. Podczas otwarcia głos zabrali przedstawiciele władz – został odczytany list ministra Czarnka skierowany do pszczelarzy, a prezydent Puław, Paweł Maj, podkreślał, że miasto, w którym od 60 lat spotykają się pszczelarze, łączy uprzemysłowienie z niewątpliwymi walorami przyrodniczymi (na marginesie dodamy, że w ramach podziękowań wręczył pluszową pszczółkę Maję prof. Bieńkowskiej). Profesor dr hab. Wojciech Skowronek (wieloletni kierownik Zakładu Pszczelnictwa w…
Relacja z konferencji dla organizacji pszczelarskich
Relacja z konferencji dla organizacji pszczelarskich
Zdjęcie: Firma Lyson
Trzeciego marca 2023 r. odbyła się konferencja pszczelarska „Szanse i zagrożenia stojące przed organizacjami pszczelarskimi”. Prezesi wojewódzkich kół pszczelarskich oraz stowarzyszeń (niezrzeszonych w PZP) mieli okazję spotkać się w niezwykle malowniczym miejscu – w samym sercu Beskidów Małych, na szczycie Przełęczy Kocierskiej, na wysokości 750 m n.p.m. w hotelu Kocierz, w którym znajdują się również doskonale przystosowane przestronne sale konferencyjne.
Pomysłodawcą i organizatorem całego przedsięwzięcia była firma Lyson, której zarząd dostrzegł potrzebę wymiany doświadczeń i przekazania wiedzy tym razem prezesom kół. Wcześniej przedsiębiorstwo wraz z fundacją Apikultura angażowało się w wiele podobnych eventów, których odbiorcami byli pszczelarze, naukowcy, a nawet szerzej: konsumenci, w tym dzieci, młodzież i seniorzy. Można powiedzieć, że…
Pomóż w opracowaniu pszczelarskich innowacji!
Zdjęcie: Freepik
Zakład Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa - Państwowego Instytutu Badawczego pragnie zaprosić Państwa do udziału w projekcie B-THENET, który zrzesza europejskich pszczelarzy. Celem projektu jest modernizacja sektora pszczelarskiego w UE.
Obecnie zbieramy od pszczelarzy informacje dotyczące „Dobrych Praktyk Pszczelarskich oraz Innowacji”, aby zbudować ogólnodostępne repozytorium.
{loadposition reklamy-w-artykulach-A}
Jeśli chcą Państwo dołączyć do naszych działań i otrzymywać dalsze powiadomienia, proszę kliknąć w ten link, aby zarejestrować się na naszej platformie lub proszę kliknąć w link bezpośrednio odnoszący się do ankiety (czas potrzebny na wypełnienie to zaledwie kilka minut): ANKIETA
Ankieta pod podanym linkiem jest dostępna w języku polskim.
Państwa odpowiedzi będą niezwykle pomocne w zidentyfikowaniu, opracowaniu i omówieniu Najlepszych Praktyk Pszczelarskich i Innowacji. W ten sposób przyczynią się…
Coraz mniej miodu manuka?
Zdjęcie: Freepik
W tym sezonie produkcja miodu w Nowej Zelandii bardzo spadła w porównaniu do pozostałych 10 lat, w których średnio pozyskiwano 19 000 ton patoki rocznie.
Ostateczne dane zostaną podane pod koniec czerwca, jednak ogólne informacje napływające od pszczelarzy wskazują, że sezon…
Pszczelarstwo Brazylii
Zdjęcie: Freepik
Brazylia poczyniła ogromne postępy w rozwoju różnych sektorów rolnictwa, w tym pszczelarstwa. Przychody z eksportu zbóż i innych produktów rolnych niemal osiągnęły 30% całkowitych przychodów z handlu zagranicznego, wynosząc w 2020 roku 101 mld $, w 2021 – 121 mld $, a…
Kto uczy tańczyć pszczołę?
Zdjęcie: Freepik
Co sprawia, że jesteśmy w czymś dobrzy? Geny (czyli wrodzone predyspozycje) czy to, ile czasu poświecimy na naukę? A może kluczem są kompetencje nauczyciela? W przypadku pszczół miodnych zakładano, że mają zachowania zakodowane w genach – w tym swój sławny…
Apimondia – nie będzie konkursu miodów
W tym roku Apimondia odbędzie się w Chile. Jednak ze względu na problemy logistyczne konkurs miodów w tradycyjnym World Beekeeping Awards się nie odbędzie. Co z pozostałymi kategoriami?
Organizatorzy zapewniają, że podobnego problemu nie będzie podczas kolejnej 48 edycji, która…