Pakiet prenumerat
to połączone prenumeraty: drukowana roczna oraz e-Prenumerata 365 pakiet adresowany do pszczelarzy ceniących połączenie wydania papierowego oraz funkcjonalności mobilnej
Publikacje cyfrowe
cyfrowa publikacja „Pasieki” na czytniki e-book, tablety, smartfony e-book to publikacja zapisana w formie elektronicznej, odczytywana na ekranach urządzeń elektronicznych
Problematyka ustalania cen przez pszczelarzy a strategie cenowe
Problematyka ustalania cen przez pszczelarzy a strategie cenowe
Fot. Agnieszka Wielińska
Artykuł w całości pochodzi z Kalendarza Pszczelarza z Pasją 2025
W ekonomicznym słowniku jednym z ważniejszych i podstawowych pojęć, bez
którego trudno byłoby wykonywać transakcje sprzedaży lub kupna, jest cena.
Najprościej mówiąc, jest to wartość, najczęściej wyrażona w pieniądzu. Ale nie
zawsze tak było, wymiana barterowa była koniecznością przed wynalezieniem
powszechnie uznawanych środków płatniczych.
Ich pojawienie się znacznie
ułatwiło zamianę właścicieli określonych dóbr. Jednak od samego początku
sprzedaży i kupna mamy problem z określeniem wartości dobra i oczywiście
przy barterze dodatkowo zrównania jej po obu stronach. Pieniądz ograniczył
ten obowiązek tylko do jednej strony, jednak nadal nie wiemy, jak prawidłowo
określić cenę swojego produktu? Na rynku też nie funkcjonujemy…
Zaproszenie na webinarium: Edukacja na rzecz ochrony klimatu, dzikich zapylaczy…
Zaproszenie na webinarium: Edukacja na rzecz ochrony klimatu, dzikich zapylaczy oraz rodzimych gatunków roślin
Zdjęcie poglądowe. Fot. Freepik
Webinarium organizowane jest przez Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w ramach projektu „Polska kwitnie” i odbędzie się 23.01.2025 o godz. 13:00 online na platrofmie MS Teams. Udział jest bezpłatny. Link do rejestracji znajduje się na dole artykułu.
Konkurs „Polska kwitnie” to wyjątkowa inicjatywa edukacyjna i ekologiczna, organizowana przez Fundację „Zaangażowani”, a zarazem całą społeczność formującą się wokół tejże grywalizacji. Miniona edycja polegała na:
zasianiu kwietnej łąki przez uczniów i nauczycieli;
wyposażeniu jej w małą architekturę;
udokumentowaniu wszystkich etapów prac;
upowszechnianiu wiedzy nt. pszczoły miodnej, dzikich zapylaczy, roślin poużytkowych i ozdobnych, zwłaszcza rodzimych zamienników dla inwazyjnych gatunków obcych, wciąż podsiewanych przez pszczelarzy i/lub ogrodników.…
Mniej znaczy lepiej – manifest rozwoju pszczelarstwa przyjaznego pszczołom
Mniej znaczy lepiej – manifest rozwoju pszczelarstwa przyjaznego pszczołom
Rys. Mariusz Uchman
Do naszej redakcji zgłosiła się nieformalna grupa pszczelarzy i pszczelarek oraz miłośników i miłośniczek wszelkich pszczół z prośbą o opublikowanie ich postulatów. Oddajemy im zatem głos. Poniżej wklejamy treść manifestu, który znajduje się także tutaj. Na stronie źródłowej możecie zostawić swój komentarz z ewentualnymi uwagami lub swoim poparciem dla jego twórców.
My, nieformalna grupa pszczelarzy i pszczelarek (będących pełnoprawnymi członkami społeczności pszczelarskiej) i miłośników i miłośniczek wszelkich pszczół przedstawiamy nasze postulaty, chcąc włączyć je do dyskusji na temat przyszłości pasiecznictwa. Uważamy, że pszczelarstwo obecnie stoi przed szeregiem wyzwań i boryka się z wieloma problemami. Spowodowane jest to czynnikami zewnętrznymi takimi jak: narastający kryzys środowiskowy i gospodarka pasieczna prowadzona…
Jaką choinkę wybrać, aby po świętach przesadzić ją do ogrodu?
Jaką choinkę wybrać, aby po świętach przesadzić ją do ogrodu?
Fot. Freepik
Żywa choinka w donicy ma sporo zalet. Pięknie pachnie, ustawiona z dala od źródeł ciepła prawie nie gubi igieł, a po świętach można ją przesadzić do ogrodu.
W najnowszym „Kalendarzu Pszczelarza z Pasją” na 2025 rok ukazał się artykuł Adama Kaplera o spadziujących drzewach iglastych. Niech posłuży nam jako inspiracja do tego, jaką choinkę kupić na święta, aby potem przesadzić ją do ogrodu i aby jeszcze posłużyła jako potencjalne źródło spadzi.
Świerki i jodły doskonale nadają się na bożonarodzeniowe choinki. To iglaki o regularnych, stożkowatych koronach, zwykle prostych i wysokich (choć dostępne są także odmiany karłowate i płożące).
Szyszki świerka pospolitego. Fot. Wikipedia
Na jodle pasożytuje swoista dla…
Kobiety wiejskie w dystrykcie Ikzce otrzymały sprzęt pszczelarski
12.07.2024, Ikizce, prowincja Ordu, Turcja. Fot. Organizatorzy.
Na początku lipca Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Leśnictwa w Turcji zorganizowała wydarzenie związane z dystrybucją sprzętu pszczelarskiego w ramach wspólnego projektu…
W Ukrainie zaktualizowano wymagania dotyczące miodu
Zdjęcie poglądowe. Fot. Freepik.
Ukraińskie Ministerstwo Rolnictwa i Produkcji zaktualizowało wymagania dotyczące miodu. Zmiany odnoszą się do terminologii oraz zwiększenia wymagań odnośnie do zawartości produktu. Ustawa z 12 listopada 2024 wejdzie w życie po 6 miesiącach od dnia jej ogłoszenia.…
Niemieccy pszczelarze chcą unieważnienia patentu wegańskiego miodu
Zdjęcie poglądowe. Fot. Freepik
Stowarzyszenia Pszczelarzy Nadrenii-Palatynatu wnioskuje o wykreślenie „wegańskiego miodu” z rejestru patentowego, ponieważ uważa, że narusza niemieckie rozporządzenie w sprawie miodu i prawa żywnościowego.
O tym, że MeliBio pracuje nad wegańskim miodem pisaliśmy tutaj.
Założyciele firmy,…
Przez Nosema ceranae i Lotmaria passim pszczoły spożywają więcej pokarmu
Zdjęcie poglądowe. Fot. Freepik
Jednym z czynników, które mogą się przyczyniać do słabej kondycji pszczół miodnych, są pasożyty przewodu pokarmowego: Nosema ceranae i Lotmaria passim. Choć oba te organizmy są powszechnie spotykane u pszczół w Ameryce…