Pakiet prenumerat
to połączone prenumeraty: drukowana roczna oraz e-Prenumerata 365 pakiet adresowany do pszczelarzy ceniących połączenie wydania papierowego oraz funkcjonalności mobilnej
Publikacje cyfrowe
cyfrowa publikacja „Pasieki” na czytniki e-book, tablety, smartfony e-book to publikacja zapisana w formie elektronicznej, odczytywana na ekranach urządzeń elektronicznych
Relacja z 62. Naukowej Konferencji Pszczelarskiej w Puławach
Relacja z 62. Naukowej Konferencji Pszczelarskiej w Puławach
Fot. Teresa Kobiałka
11-12 marca 2025 r. odbyła się 62. Naukowa Konferencja Pszczelarska w Puławach. Jak zawsze, program konferencji był bardzo napięty, ale dzięki temu każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Tym razem, po przerwie, przywrócono sesję plenarną dotyczącą apiterapii i to w najlepszym naukowym wydaniu. Niech was nie zmyli tutaj słowo naukowe – nie oznacza to, że wystąpienia były przeznaczone tylko dla naukowców albo przedstawione tak trudnym językiem, że tylko ta część słuchaczy mogła to zrozumieć. Nic bardziej mylnego. Po prostu w doborze treści kierowano się spojrzeniem naukowym, czyli na postawie wyników badań.
Podczas konferencji prezydent PZP, Tadeusz Sabat, wręczył statuetki ks. dra Jana Dzierżona dr. hab. Małgorzacie Bieńkowskiej, prof. IO…
Recenzja książki „Opowieści z nawłociowej pasieki” Ewy Zawadzkiej
Recenzja książki „Opowieści z nawłociowej pasieki” Ewy Zawadzkiej
Fot. Teresa Kobiałka
Na początku chciałabym zaznaczyć, że recenzja ma charakter subiektywny i nie każdy musi się ze mną zgodzić. Szanuję to, że możecie mieć inny punkt widzenia. Najlepiej przeczytać „Opowieści z nawłociowej pasieki” i samemu wyrobić sobie opinię. Miałam wątpliwości, czy pisać o swoich zastrzeżeniach do treści, bo jednak chciałabym zachęcić czytelników do lektury, zwłaszcza że poziom czytelnictwa w Polsce mógłby być wyższy, a przesłaną książkę do recenzji uważam za wartą lektury.
Moim zdaniem na autorach ciąży wielka odpowiedzialność kiedy piszą dla dzieci, a w treści wchodzą w wiele szczegółów i poruszają sporo wątków, w tym tych psychologicznych. Moje uwagi nie mają intencji wytykania błędów, a jedynie wyciągnięcia wniosków na przyszłość…
62. Naukowa Konferencja Pszczelarska
Zdjęcie poglądowe. Fot. Freepik.
11-12 marca 2025 r. odbędzie się 62. Naukowa Konferencja
Pszczelarska, organizowana przez Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy, Zakład
Pszczelnictwa w Puławach oraz Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe. Wydarzenie odbędzie się w trybie
stacjonarnym w Sali wykładowej Weterynaryjnego Centrum Kształcenia Podyplomowego przy Państwowym
Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach. Nasze czasopismo objęło to wydarzenie patronatem medialnym. Na łamach „Pasieki”, portalu i w aplikacji mobilnej Pasieka24 będziecie mogli przeczytać relację z tego wydarzenia.
Program konferencji:
11 marca 2025
9.00-9.45 Otwarcie konferencji − dr hab. Dariusz Gerula, prof. IO oraz dr hab. Monika Fliszkiewicz
Wystąpienia okolicznościowe zaproszonych Gości
9.45-11.15 I Sesja plenarna − Biologia pszczół
Przewodniczący sesji − prof. dr hab. Jerzy Wilde
9.45-10.15…
Miodem płynące – Expo2Bee w Targach Kielce
Expo2Bee to nowe wydarzenie, które ma na celu połączenie pasjonatów pszczelarstwa, producentów sprzętu pszczelarskiego oraz wszystkich tych, którzy chcą poznać najnowsze rozwiązania i technologie w branży. To przestrzeń do integracji i wymiany doświadczeń w środowisku pszczelarskim. I Ogólnopolskie Targi Pszczelarskie Expo2Bee odbędą się w dniach 26-27 kwietnia 2025 roku w Targach Kielce, a 25 kwietnia 2025r. zapraszamy na VIII Konferencję pszczelarską z cyklu „Weterynaria dla Pszczelarstwa” .
Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z szeroką ofertą produktów i usług dedykowanych pszczelarzom. Na stoiskach wystawców zaprezentowane zostaną domki do apiterapii, ule, akcesoria pszczelarskie, a także maszyny i urządzenia wspomagające pracę w pasiekach. W Targach Kielce zobaczyć będzie można m.in. miodarki, wialnie do pyłku,…
Bułgaria i Rumunia chcą się chronić przed importem miodu z Ukrainy
Fot. Freepik.
Z prośbą o podjęcie środków ochronnych w odniesieniu do importu miodu z Ukrainy do Bułgarii zwrócił się do Komisji Europejskiej Minister Rolnictwa i Żywności tego kraju Georgij Tahov na posiedzeniu Rady UE ds.…
Tani importowany miód zagraża niemieckim pszczelarzom
Fot. poglądowe, Freepik
Niemal połowa miodu sprzedawanego w UE może być podrabiana. Ta sytuacja nie ominęła także Niemiec. W ostatnich latach niemiecki sektor pszczelarski również zmaga się z kryzysem spowodowanym napływem taniego miodu z zagranicy.
Jak udowadnia DIB (Niemiecki Związek…
Ukraina notuje straty w pszczelarstwie
Fot. Freepik
W Ukrainie w 2024 roku śmiertelność pszczół na terytorium kontrolowanym wyniosła 20-25%. To znacznie więcej niż przed wojną.
Jak powiedział o tym Władimir Postoenko, dyrektor Narodowego Centrum Nauki „Instytut pszczelarstwa im. P. I. Prokopowicza”.
Wysoka śmiertelność jest wyjaśniana niesprzyjającymi…
Kobiety wiejskie w dystrykcie Ikzce otrzymały sprzęt pszczelarski
12.07.2024, Ikizce, prowincja Ordu, Turcja. Fot. Organizatorzy.
Na początku lipca Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Leśnictwa w Turcji zorganizowała wydarzenie związane z dystrybucją sprzętu pszczelarskiego w ramach wspólnego projektu…