Sukces prudnickiego pszczelarza
Sukces prudnickiego pszczelarza
Zdjęcie: jcomp
O łące kwietnej Jarosława Gerczaka pisaliśmy w maju, kiedy jego starania, by jego społeczna inicjatywa rozkwitła w pełnej krasie, osiągnęły cel. Łąka kwietna cieszyła mieszkańców i co najważniejsze, owady zapylające. Działaniami pszczelarza zainteresował się burmistrz Prudnika, Grzegorz Zawiślak, który postanowił wspomóc świetną inicjatywę i przeznaczyć 1,8 ha pod zasiew kwietnej łąki.
Będzie to pierwsza w regionie miejska łąka kwietna. Obecnie znajduje się tam porośnięte krótką trawą tereny zielone. Kwiaty rozkwitną na terenie przy ulicach Łokietka i Sportowej, niedaleko boiska treningowego Pogoni Prudnik.
Poniżej zdjęcia z tegorocznej inicjatywy Jarosława Gerczaka.
{loadposition reklamy-w-artykulach-A}
Źródło: Prudnik24.pl
czytaj więcej
Trwa nabór wniosków na rozwój RHD
Trwa nabór wniosków na rozwój RHD
Zdjęcie: fabrikasimf, freepik
Dwudziestego pierwszego listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków na dotacje przeznaczone na rozwój tzw. małego przetwórstwa, czyli rolniczego handlu detalicznego. Jednorazowa kwota przyznawana rolnikowi może wynieść maksymalnie 100 tys. złotych. Przyjmowanie wniosków trwa do 20 grudnia.
Rolniczy Handel Detaliczny uprawnia do bezpośredniej sprzedaży w gospodarstwie. Dotację może uzyskać rolnik lub współmałżonek ubezpieczony w pełnym zakresie w KRUS, który prowadzi lub zamierza rozpocząć przetwórstwo i sprzedaż w ramach RHD. Prowadzenie małego przetwórstwa nie wymaga uzyskania wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
{loadposition reklamy-w-artykulach-A}
Dotacja może wynosić od 10 do 100 tys. zł i ma refundować 50% kosztów kwalifikowanych przeniesionych na inwestowanie w małe przetwórstwo. Może być…
czytaj więcej
Radna w stroju pszczoły walczy o budżet na ogród roślin…
Radna w stroju pszczoły walczy o budżet na ogród roślin miododajnch
Zdjęcia: Radna Halina Owsianna w stroju pszczoły przekonuje, że warto inwestować w pszczoły. Foto: Profil facebook Haliny Owsiannej.
Dziewiętnastego listopada odbyła się sesja Rady Miasta Poznania, podczas której odczytano po raz pierwszy projekt budżetu na 2020 r. By zwrócić uwagę radnych na potrzebę zwiększenia kwoty przeznaczonej wstępnie na budowę ogrodu miododajnego w Cytadeli, radna Halina Owsianna przyszła na sesję odziana w… strój pszczoły.
Obecnie na realizację ogrodu przeznaczono 900 000 zł. Radna dowodzi, że kwota ta powinna być trzy razy większa. Na terenie cytadeli żyje 90 gatunków pszczół w tym 8 chronionych.
{loadposition reklamy-w-artykulach-A}
– Bardzo bym chciała, żeby nie zdarzyło się, że się z tego (projektu) wycofamy, bo naprawdę pszczoły…
czytaj więcej
Europejska Konferencja Miodosytników – druga edycja
Europejska Konferencja Miodosytników – druga edycja
Zdjęcie: Grupa zwiedzająca Miodosytnię Imbiorowicz Autor: Michał Piątek
15-18 listopada doszło do szeregu wydarzeń w ramach drugiej Europejskiej Konferencji Miodosytników. Wydarzenie to w tym roku zgromadziło łącznie ok. 120 uczestników z 21 krajów. Głównym organizatorem tego corocznego wydarzenia jest Kings of Mead. Tegoroczna edycja odbyła się przy współpracy z EMMA (Europejskie Stowarzyszenie Miodosytników) oraz Poznańskimi Targami Piwnymi.
Serce europejskiego miodosytnictwa bije w Polsce
– Udało się nam w tym roku zgromadzić szerokie grono miodosytników i pszczelarzy nie tylko z Europy, ale nawet z USA. Rynek miodu pitnego stale rośnie, a w najbliższych latach spodziewałbym się raczej przyspieszenia tej tendencji niż odwrócenia – mówił w Poznaniu Rafał Górecki z Kings of Mead. Na to, że miał…
czytaj więcej