Pakiet prenumerat
to połączone prenumeraty: drukowana roczna oraz e-Prenumerata 365 pakiet adresowany do pszczelarzy ceniących połączenie wydania papierowego oraz funkcjonalności mobilnej
Prenumerata e-book
cyfrowa publikacja „Pasieki” na czytniki e-book, tablety, smartfony e-book to publikacja zapisana w formie elektronicznej, odczytywana na ekranach urządzeń elektronicznych
Pamiętaj o zgłoszeniu wymiany matek!
Od dzisiaj każdy pszczelarz, który wymienia matkę, musi zgłosić ten fakt Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii. Działanie ma na celu analizę przepływu genów w populacji i pomoc pszczelarzom w dostosowaniu pszczół do środowiska.
Nie od dzisiaj wiadomo, że polscy pszczelarze mają w pasiekach istne zoo. Wypróbowywanie pszczół przez pszczelarzy nie ma końca, ciągnie się jak spaghetti. Tymczasem najlepiej dostosowane do naszego środowiska są pszczoły rodzime. By zaradzić niekontrolowanemu krzyżowaniu się pszczół i w konsekwencji utracie genów, Inspekcje Weterynaryjne postanowiły nakazać zgłaszanie wymiany matek (certyfikowanych i sprawdzanych pod względem genetycznym przez wyznaczone podmioty). Oczywiście ściąganie królowych z innych krajów jest zakazane.
{loadposition reklamy-w-artykulach-A}
– To że matka sprawdza się w danym środowisku nie oznacza, że poradzi sobie w…
Niemal połowa importowanego do UE miodu jest zafałszowana
Niemal połowa importowanego do UE miodu jest zafałszowana
Zdjęcie: Freepik, canva
Komisja Europejska opublikowała pod koniec marca wyniki oceny jakości miodu importowanego przez 16 krajów Unii Europejskiej, Szwajcarię i Norwegię z 20 państw spoza Unii, w okresie od października 2021 do lutego 2022.
W punktach rozlewu, mieszania i pakowania miodu pobrano 320 próbek patoki, w tym 89 z Chin, 74 z Ukrainy, 34 z Argentyny, 22 z Meksyku, 18 z Brazylii i 17 z Turcji (pozostałe 66 pochodziło z innych krajów). Z 320 próbek 77% zadeklarowano jako miody wielokwiatowe, 11% jako gatunkowe, a 12% jako „nieznanego botanicznego pochodzenia”.
{loadposition reklamy-w-artykulach-A}
Okazało się, że jakość miodu 147 z 320 próbek (46%) nie spełniało odpowiednich regulacji UE, ponieważ zawierały co najmniej jeden…
Naukowa Konferencja Pszczelarska w Puławach, cz. 2.
Naukowa Konferencja Pszczelarska w Puławach, cz. 2.
Zdjęcie: Freepik
Naukowa Konferencja Pszczelarska to jedno z najważniejszych wydarzeń branży, w którym może wziąć udział każdy zainteresowany. Przedstawiamy ostatnią część relacji z pierwszego i drugiego dnia wydarzenia, które odbywało się 14 i 15 marca 2023 r.
Skróty pierwszej wykładów prezentowanych w Puławach przedstawiliśmy w części nr 1 artykułu, którą można znaleźć TUTAJ. Obecnie abstrakty wszystkich wykładów są na stronie Instytutu Ogrodnictwa Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. Ponieważ już każdy może się zaznajomić z ich treścią, w tej części relacji nie przedstawiamy skrótów prezentacji. Chcieliśmy jednak zwrócić szczególną uwagę na część wykładów z pierwszego dnia dotyczących genetyki i narzędzi badawczych, które w kolejnych latach będą stawały się tańsze, łatwiej dostępne dla każdego i coraz…
Relacja z VII Mazowieckiej Konferencji Pszczelarskiej
Relacja z VII Mazowieckiej Konferencji Pszczelarskiej
Zdjęcie: Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Mińskiej. Wszystkie zdjęcia w artykule zostały wykonane przez Monikę Szaniawską
Osiemnastego marca w Cegłowie koło Mińska Mazowieckiego odbyła się VII Mazowiecka Konferencja Pszczelarska organizowana przez Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Mińskiej. Podczas wydarzenia goście nie tylko mogli się spotkać i zapoznać z ofertami firm pszczelarskich, lecz również wysłuchać trzech wartościowych wykładów prowadzonych przez naukowców.
Uczestników spotkania przywitali organizatorzy: prezeska Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Mińskiej Milena Sikora oraz Konrad Ładnowski, który do niedawna pełnił funkcję prezesa i organizował wcześniejsze konferencje. Na scenę zaproszono kilku znamienitych gości m.in. Roberta Ślusarczyka z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, który przypomniał, że każda pasieka musi mieć numer ewidencji i ich rejestracja w agencji jest koniecznością. Dzięki temu pszczelarz może…
Ewakuacja pszczół. Czyli jak podczas wojny Ukraińcy ratują swoje owady
Zdjęcie: Freepik i canva
Rząd Ukrainy zawsze podkreślał, że pszczelarstwo to ważny punkt strategiczny w rozwoju rolnictwa kraju, ponieważ zajmuje się nim znaczna liczba ludzi, a także same pszczoły mają ogromne znaczenie dla zapylania upraw i…
Pszczelarstwo organiczne na świecie w 2020 roku
Zdjęcie: Freepik
W roczniku „Świat organicznego rolnictwa. Statystyki i tendencje, 2022", opublikowanym przez Instytut Badawczy Rolnictwa Organicznego (Organics International) na początku roku, przedstawiono interesujące dane dotyczące tzw. pszczelarstwa organicznego w roku 2020.
Pszczelarstwo organiczne i ekologiczne to dwa podejścia…
Trujący wiatr – czyli o przenoszeniu pestycydów
Zdjęcie: Freepik
Rolnicy, naukowcy i inni członkowie społeczności z Nowej Środkowej Walii (Australia) skrytykowali Urząd Ochrony Środowiska (EPA – Enviromental Protection Agency) za ignorowanie szkód wyrządzonych roślinom uprawnym i dzikim przez unoszone przez wiatr środki ochrony roślin.
Rozpylane środki…
Śledztwo nad dręczem – czyli dlaczego psy nie tropiły
Zdjęcie: Freepik
Śledztwo ustalające w jaki sposób Varroa destructor przedostał się do Australii ujawnia nowe fakty. Jeden z nich dotyczy wycofania w ostatnich latach psów tropiących do wykrywania matek pszczelich nielegalnie przemycanych przez granicę.
Australijskie psy tropiące…
Wszyscy wiedzą, że dobrze jest być w kole lub w związku pszczelarskim – w końcu w grupie siła! Wspieramy takie podejście i dlatego przedstawiamy Państwu ofertę na prenumeratę zbiorową.
Zamawiając 5 rocznych prenumerat na jeden adres (prezesa lub innego członka koła lub związku) dostajesz nie tylko zniżkę na prenumeratę, która wyniesie 69 zł od osoby (indywidualna wynosi 89 zł) lecz także:
zniżki na produkty z katalogu „Pasieki”,
wysyłkę towaru gratis z każdym numerem „Pasieki”,
gratisowe katalogi,
bieżące informacje o aktualnej ofercie promocyjnej,
informacje o nowościach.
Więcej informacji pod numerami telefonów: 33 873-51-40, 33 845-10-11 lub 33 330-00-32 a także pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.