Pakiet prenumerat
to połączone prenumeraty: drukowana roczna oraz e-Prenumerata 365 pakiet adresowany do pszczelarzy ceniących połączenie wydania papierowego oraz funkcjonalności mobilnej
Publikacje cyfrowe
cyfrowa publikacja „Pasieki” na czytniki e-book, tablety, smartfony e-book to publikacja zapisana w formie elektronicznej, odczytywana na ekranach urządzeń elektronicznych
Jaką choinkę wybrać, aby po świętach przesadzić ją do ogrodu?
Jaką choinkę wybrać, aby po świętach przesadzić ją do ogrodu?
Fot. Freepik
Żywa choinka w donicy ma sporo zalet. Pięknie pachnie, ustawiona z dala od źródeł ciepła prawie nie gubi igieł, a po świętach można ją przesadzić do ogrodu.
W najnowszym „Kalendarzu Pszczelarza z Pasją” na 2025 rok ukazał się artykuł Adama Kaplera o spadziujących drzewach iglastych. Niech posłuży nam jako inspiracja do tego, jaką choinkę kupić na święta, aby potem przesadzić ją do ogrodu i aby jeszcze posłużyła jako potencjalne źródło spadzi.
Świerki i jodły doskonale nadają się na bożonarodzeniowe choinki. To iglaki o regularnych, stożkowatych koronach, zwykle prostych i wysokich (choć dostępne są także odmiany karłowate i płożące).
Szyszki świerka pospolitego. Fot. Wikipedia
Na jodle pasożytuje swoista dla…
Czy konsumenci wybierają polski miód?
Zdjęcie poglądowe. Fot. Freepik
Jak podaje portal Farmer.pl, polscy konsumenci świadomie wybierają miód. Jak wynika z badania opinii przeprowadzonego przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna dla tego portalu, najpopularniejszym kanałem dystrybucji patoki jest sprzedaż bezpośrednia. 58% konsumentów dokonuje zakupu bezpośrednio u pszczelarza, a 25% na targowiskach. Nieco ponad 30% konsumentów kupuje miód od pośredników (w sklepach, marketach). Do zakupów miodu przez Internet przyznało się 9% respondentów.
Czym konsumenci kierują się przy wyborze miodu?
Dla 75% badanych przy wyborze miodu kluczowym czynnikiem jest zaufanie do źródła jego pochodzenia. Dla 27% ważny jest także kraj pochodzenia. 18% konsumentów decyduje o wyborze miodu, kierując się wyłącznie ceną. Dla 3% te czynniki są inne (nie podano, jakie), a kolejne 3%…
W Leżajsku odkryto pszczele gniazdo z ok. 680 r.
Zdjęcie poglądowe. Fot. Freepik
W okolicach Leżajska (woj. podkarpackie) kilka lat temu podczas wybierania piasku ze żwirowni wydobyto pień dębu, a następnie przewieziono go do pobliskiego tartaku. Dopiero teraz, po wyschnięciu, miał zostać pocięty na deski, a podczas tego procesu odkryto, że wewnątrz znajduje się gniazdo pszczół. Jest to o tyle interesujące, że zawierało nie tylko plastry, lecz także pozostałości po miodzie oraz truchła pszczół. Okazało się, że najprawdopodobniej pochodzi z ok. 680 roku. Teraz badają je naukowcy, natomiast sam pień można obejrzeć w muzeum Kultury Bartniczej w Augustowie.
Na szczęście właściciel tartaku jest pszczelarzem i zwrócił uwagę na to niecodzienne zjawisko. Gniazdo jest doskonale zakonserwowane, najpradoposobniej ktoś przestał używać tej…
Pszczelarz zatrzymany za ukrywanie broni i amunicji w ulach
Pszczelarz zatrzymany za ukrywanie broni i amunicji w ulach
Zdjęcie poglądowe. Fot. Freepik
Funkcjonariusze odkryli, że pewien 80-letni pszczelarz z powiatu lipskiego (woj. mazowieckie) posiada nielegalną broń i amunicję. Seniorowi grozi teraz do 8 lat więzienia.
Część przydomowego arsenału policjanci odkryli w ściankach pustych uli. Po otwarciu wieka górnego nie było widać schowanych przedmiotów. Policjanci znaleźli broń dopiero po odkręceniu listew zabezpieczających.
– Już na wstępnym etapie wykonywania oględzin znaleziono kilka sztuk broni palnej, ostrej oraz pneumatycznej. Ponadto zabezpieczono 283 sztuki różnego rodzaju i kalibru amunicji, na które wymagane jest pozwolenie – powiedziała rzeczniczka.
80-latek został osadzony w policyjnym areszcie i usłyszał już zarzut posiadania broni palnej oraz amunicji bez wymaganego zezwolenia. Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia. Do zdarzenia…
Przez Nosema ceranae i Lotmaria passim pszczoły spożywają więcej pokarmu
Zdjęcie poglądowe. Fot. Freepik
Jednym z czynników, które mogą się przyczyniać do słabej kondycji pszczół miodnych, są pasożyty przewodu pokarmowego: Nosema ceranae i Lotmaria passim. Choć oba te organizmy są powszechnie spotykane u pszczół w Ameryce…
Unia Europejska zaostrza kontrolę importu miodu
Zdjęcie: Freepik
Od 30 listopada 2024 r. miód i inne produkty pszczele przeznaczone do spożycia przez ludzi mogą być importowane do UE wyłącznie pod warunkiem, że są wysłane, odebrane i (lub) wyprodukowane w zakładach wymienionych przez właściwy organ kraju eksportującego.…
1000 dni wojny i ekologia na Ukrainie
Zdjęcie: Wiktoria Kirejewa
Wiceministra ochrony środowiska i zasobów naturalnych Wiktoria Kirejewa jest przedstawicielką delegacji Ukrainy na odbywającej się obecnie w Baku konferencji ONZ w sprawie klimatu. Serwis informacyjny ONZ rozmawiał z nią o tym, w jakich warunkach Ukraina obchodzi…
Pszczoły pokrzyżowały plany Mety
Zdjęcie: Freepik
Meta miała plany budowy centrum danych AI (sztucznej inteligencji) w USA, które opiera się na energii jądrowej — wiedziała już nawet, gdzie chce, aby obiekt został zbudowany. Według „Financial Times” firma musiała jednak porzucić swoje plany, ponieważ na terenie zarezerwowanym…
Wszyscy wiedzą, że dobrze jest być w kole lub w związku pszczelarskim – w końcu w grupie siła! Wspieramy takie podejście i dlatego przedstawiamy Państwu ofertę na prenumeratę zbiorową.
Zamawiając 5 rocznych prenumerat na jeden adres (prezesa lub innego członka koła lub związku) dostajesz nie tylko zniżkę na prenumeratę, która wyniesie 69 zł od osoby (indywidualna wynosi 89 zł) lecz także:
zniżki na produkty z katalogu „Pasieki”,
wysyłkę towaru gratis z każdym numerem „Pasieki”,
gratisowe katalogi,
bieżące informacje o aktualnej ofercie promocyjnej,
informacje o nowościach.
Więcej informacji pod numerami telefonów: 33 873-51-40, 33 845-10-11 lub 33 330-00-32 a także pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.