{loadposition reklamy-w-artykulach-A}
Kwalifikacyjne kursy zawodowe dla pszczelarzy w Płocku
Zdjęcie: ZS im. Leokadii Bergerowej w Płocku
Chcesz zostać…
Dwa miliony dla pszczelarzy
Zdjęcie: Freepik
Pszczelarze dostaną wsparcie w wysokości dwóch milionów złotych.
Pszczelarze z województwa wielkopolskiego…
Pakiet prenumerat
to połączone prenumeraty: drukowana roczna oraz e-Prenumerata 365 pakiet adresowany do pszczelarzy ceniących połączenie wydania papierowego oraz funkcjonalności mobilnej
Prenumerata e-book
cyfrowa publikacja „Pasieki” na czytniki e-book, tablety, smartfony e-book to publikacja zapisana w formie elektronicznej, odczytywana na ekranach urządzeń elektronicznych
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu z pasieką!
Zwiększenie bioróżnorodności w mieście i edukowanie o owadach zapylających, to dwa cele przyświecające założycielom drugiej europejskiej pasieki miejskiej.
Ule postawiono dzięki współpracy uczelni oraz Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, pomysłodawcy i fundatora inicjatywy.
– Większość osób nie wie, że pszczoła miodna jest jednym z aż 474 gatunków pszczół żyjących w Polsce. Poprzez powstanie pasieki na naszej uczelni chcemy nie tylko popularyzować wiedzę o pszczelarstwie, ale również udowodnić, że ludzie i pszczoły mogą funkcjonować w pełnej koegzystencji, obok siebie, z korzyścią dla obu stron – mówi dr hab. inż. Adam Roman, dziekan Wydziału Nauk Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego.
{loadposition reklamy-w-artykulach-A}
Na polanie należącej do terenu uczelni przy ul. Chełmońskiego stanęło osiem uli zamieszkałych…
Projekt BeeGen to …
profesjonalne materiały szkoleniowe adresowane do początkujących i doświadczonych pszczelarzy
kurs e-learningowy na różnym poziomie zaawansowania obejmujący wiedzę i umiejętności niezbędne do założenia i prowadzenia pasieki
innowacyjne metody nauczania
interaktywna, tematyczna gra dydaktyczna
elastyczne i modułowe ścieżki uczenia się.
Materiały szkoleniowe
innowacyjne kursy e-learningowe oraz bogato ilustrowany, praktyczny podręcznik w formie e-booka przygotowane dla początkujących i doświadczonych pszczelarzy
interaktywna, tematyczna gra z zakresu pszczelarstwa jako innowacyjne narzędzie dydaktyczne łączące dwa pokolenia – młodych ludzi z zawodowymi pszczelarzami
Wszystkie powyższe materiały szkoleniowe są bezpłatne i dostępne w 6 wersjach językowych (polski, angielski, hiszpański, grecki, rumuński i słowacki) na stronie:
www.beegen-project.eu
O projekcie
BeeGen to projekt dydaktyczny dofinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+ Współpraca na rzecz innowacji…
Kwalifikacyjne kursy zawodowe dla pszczelarzy w Płocku
{loadposition reklamy-w-artykulach-A}
Kwalifikacyjne kursy zawodowe dla pszczelarzy w Płocku
Zdjęcie: ZS im. Leokadii Bergerowej w Płocku
Chcesz zostać pszczelarzem lub znasz kogoś, kto chce? Zaproponuj mu kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone przez Zespół Szkół Imienia Leokadii Bergerowej w Płocku. Nauka jest bezpłatna!
Kwalifikacyjne kursy zawodowe dla Pszczelarzy oraz wiele innych:
ROL.03 Prowadzenie produkcji pszczelarskiej – zawód pszczelarz.
ROL.09 Organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej i pszczelarskiej – zawód technik pszczelarz.
{loadposition reklamy-w-artykulach-A}
Nauka bezpłatna!
Ruszamy już we wrześniu 2022 r.
Więcej informacji pod nr tel 24 268-96-94 i na www.zsberg.edu.pl
Stefan Kopeć – ojciec endokrynologii owadów
Zdjęcie: Stefan Kopeć. Domena publiczna.
Postęp nauki to nie tylko potężne skoki, doprowadzające do gigantycznych odkryć, a częściej małe kroczki wielkich ludzi, którzy dokładając cegiełki do wiedzy, przyczynili się do postępu cywilizacji. Jedną z takich osób był Stefan Kopeć, wybitny polski biolog, ojciec endokrynologii entomologicznej, który wydaje się w Polsce zapomniany, a przecież dokonał bardzo ważnego odkrycia...
Stefan Kopeć odkrył hormon protorakotropowy (PTTH). Był to pierwszy owadzi hormon jaki opisano, w dodatku bardzo ważny, bo pobudzający wydzielanie ekdyzonu – substancji endokrynowej związanej z linieniem. Substancja ta jest wydzielana także przez pszczoły miodne.
Urodził się 22 stycznia 1888 r. w Warszawie. Studia medyczne ukończył w 1912 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim. Gdy wybuchła pierwsza wojna światowa wyjechał…
Odszkodowanie za glifosat w miodzie
Zdjęcie: Freepik
Pszczelarze z Brandenburgii otrzymają zadośćuczynienie pieniężne od rolnika za miód zanieczyszczony glifosatem. Zdecydował o tym Sąd Rejonowy we Frankfurcie. Do tej pory pszczelarze byli bezradni, jeśli w ich miodzie znalazły się pestycydy.
„Za szkody spowodowane stosowaniem pestycydów odpowiedzialni są…
Dramat australijskich pszczelarzy
Jak informowaliśmy kilka dni temu w Australii po raz kolejny wykryto pasożyta Varroa destructor. Wokół miejsca wykrycia, portu Newcastle, ustanowiono 10 km strefę likwidacji (eradication zone), która cały czas się powiększa, bo roztocz jest wykrywany w kolejnych ulach. Co to oznacza dla pszczelarzy?…
Varroa destructor znowu wykryta w Australii
Zdjęcie: Kevin Faccenda (CC BY 2.0)
Pasożyty wykryto 22 czerwca w porcie Newcastle (Nowa Południowa Walia) w Australii.
System „uli wartowniczych” (ang. sentinel hives), jako technologii ostrzegającej przed pojawieniem się roztoczy Varroa destructor, działa sprawnie w Australii. Są to rodziny pszczele poustawiane…
Nietoperze i pszczoły
Zdjęcie: Flickr, Ján Svetlík (CC BY-NC-ND 2.0)
Większość ludzi słysząc bzyczenie wpada w panikę, myśląc że wokół ich głowy krąży coś „niebezpiecznego”. Oczywiście nie dotyczy to pszczelarzy, dla których huk roju to najpiękniejsza muzyka. Trudno jednak zaprzeczyć, że na większość zwierząt dźwięki produkowane przez…
Wszyscy wiedzą, że dobrze jest być w kole lub w związku pszczelarskim – w końcu w grupie siła! Wspieramy takie podejście i dlatego przedstawiamy Państwu ofertę na prenumeratę zbiorową.
Zamawiając 5 rocznych prenumerat na jeden adres (prezesa lub innego członka koła lub związku) dostajesz nie tylko zniżkę na prenumeratę, która wyniesie 69 zł od osoby (indywidualna wynosi 89 zł) lecz także:
zniżki na produkty z katalogu „Pasieki”,
wysyłkę towaru gratis z każdym numerem „Pasieki”,
gratisowe katalogi,
bieżące informacje o aktualnej ofercie promocyjnej,
informacje o nowościach.
Więcej informacji pod numerami telefonów: 33 873-51-40, 33 845-10-11 lub 33 330-00-32 a także pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.