Pakiet prenumerat
to połączone prenumeraty: drukowana roczna oraz e-Prenumerata 365 pakiet adresowany do pszczelarzy ceniących połączenie wydania papierowego oraz funkcjonalności mobilnej
Prenumerata e-book
cyfrowa publikacja „Pasieki” na czytniki e-book, tablety, smartfony e-book to publikacja zapisana w formie elektronicznej, odczytywana na ekranach urządzeń elektronicznych
Bezgłowa pszczoła, która się rusza i układ nerwowy
Bezgłowa pszczoła, która się rusza i układ nerwowy
Zdjęcie: Olga Kaczmarczyk
Niesamowite zdjęcia i film wysłała nam czytelniczka Olga Kaczmarczyk. Na materiale wideo widać pszczołę, która nie ma głowy, a jednak dalej się rusza. Jak to możliwe?
Kto pozbawił pszczołę głowy?
Po otrzymaniu materiału wideo i zdjęcia wraz z autorką obserwacji zastanawialiśmy się, jakim sposobem pszczoła znalazła się na wlotku ula. Doszliśmy do wniosku, że… nie wiemy. Jeśli pszczoła doznałaby urazu w terenie, najprawdopodobniej nie wróciłaby do ula. Jeśli był to błąd rozwoju larwalnego lub przepoczwarczania, nie byłaby w stanie zgryźć wieczka komórki i się z niej wydostać. Może padła ofiarą bardzo agresywnej strażniczki? W końcu pani Olga znalazła ją na wlotku. Ale czy wtedy byłaby w stanie przeżyć tak…
Apimondia w Chile – 6 medali dla Pasieki!
Zdjęcie: Zespół Wydawnictwa Pasieka z medalami, które zdobyliśmy w Chile. Od lewej w górnym rzędzie: Roman Dudzik (skład, grafika), Tomasz Garbarczyk (skład, grafika), Teresa Kobiałka (redaktorka naczelna), Grzegorz Kosek (skład, grafika), Martyna Walerowicz (sekretarz redakcji), Rafał Krawczyk (prezes).
Przygotowania do kongresu Apimondii to dla redakcji Wydawnictwa Pasieka naprawdę trudny czas. Do naszych podstawowych obowiązków dochodzą zadania związane z konkursami odbywającymi się na największym pszczelarskim kongresie na świecie. A przecież reprezentujemy polskie pszczelarstwo, więc wszystko musi być idealne! W dodatku ostatnia Apimondia została przesunięta przez pandemię z roku 2021 na 2022, więc była zaledwie rok temu! Trzeba jednak przyznać, że wróciliśmy z tarczą i udało nam się godnie reprezentować Polskę.
Apimondia odbywała się w Santiago…
Słów kilka o nazwie pasożyta Varroa destructor
Zdjęcie: Gilles San Martin
Oj, nie lubimy o nim mówić i myśleć, chociaż to on przyciąga dużo uwagi w sezonie pszczelarskim. Może właśnie dlatego wiemy o Varroa destructor niezbędne minimum. A szkoda, bo to trwały element naszej codzienności, który zostanie z nami zapewne na zawsze. Dlatego zacznijmy od początku i przyjrzyjmy się pierwszej rzeczy, jakiej dowiadujemy się o nowym gatunku – jego imionach polskich i łacińskich. A w bonusie opowiem wam o błędnej nazwie łacińskiej pszczoły miodnej.
Nazwa łacińska Varroa destructor
Podstawowe nazwy łacińskie zwierząt i roślin są dwuczłonowe. Pierwszy wyraz to nazwa rodzajowa, a drugie słowo to epitet gatunkowy – najczęściej przymiotnik, a rzadziej rzeczownik, który stara się uchwycić cechę charakterystyczną danego gatunku…
Pszczoły dla Afryki
Zdjęcie: Pszczoły dla Afryki
Współczesność nie napawa optymizmem. Pandemie i wojny niszczą ludzkie życia i gospodarkę. Jeden kryzys wypluwa kolejny. Mimo wszystko, patrząc globalnie, i tak możemy uważać się za szczęściarzy. W innych częściach świata duża część ludzkości ciągle głoduje i nie ma dostępu do opieki medycznej. Z wdzięczności za możliwość życia w bezpiecznym miejscu Paweł Bączyk, pszczelarz, postanowił pomóc innym. Jak to robi? I czy Ty też możesz pomóc zmienić świat na lepszy?
Zaświeć świeczkę, zamiast przeklinać ciemność
Ludzie czują się bezradni. Sami ledwie opanowujemy rzeczywistość, zalewani przez media tragicznymi informacjami. Jak można przeciwstawić się marazmowi? Jeśli tylko mamy możliwość, sami czyńmy dobro! Pszczoły uczą nas, że chociaż jedna robotnica zbiera w ciągu życia zaledwie łyżeczkę…
O muszycy pszczół
Ilustr. Martyna Walerowicz, Midjourney
Jeśli coś jesz – przestań. Przełknij dokładnie i zepnij mięśnie brzucha. Dzisiaj opowiemy Ci o muszycy pszczół, czyli o takich muchówkach, których larwy żywią się pszczołami. I nie – nie są to gatunki egzotyczne.
Badania z Włoch
Zacznijmy od…
Fałszowanie miodu – współczesny proceder? Czyli słów kilka o starożytnej cywilizacji pszczelarskiej
Ilustr. Martyna Walerowicz, Midjourney
Kiedy zaczęto próby udomawiania pszczół pszczoły? Kto ustanowił pierwsze prawa dotyczące gospodarki pasiecznej? I czy proceder fałszowania miodu to współczesna bolączka? Przeczytajcie artykuł i postarajcie się z nami odpowiedzieć na…
Australia się poddaje
Ilustr. Martyna Walerowicz, Midjourney
Australia nie będzie dalej starała się doprowadzić do całkowitej eliminacji pasożyta Varroa destructor z kraju. Po 15 miesiącach walki pszczelarze się poddali i przeszli na tryb codziennego radzenia sobie z roztoczem – tak jak reszta świata. Ostatni bastion padł.…
Kartel cukrowy w Niemczech
Ilustr. Martyna Walerowicz, Midjourney
Jeśli myślicie, że tylko u nas są problemy z cenami cukru, to się mylicie. W czerwcu 2023 r. sąd okręgowy w Mannheim zadecydował, że Suedzucker z Mannheim, Nordzucker z Brunszwiku oraz Pfeifer & Langen (Diamant-Zucker) z siedzibą w…
Wszyscy wiedzą, że dobrze jest być w kole lub w związku pszczelarskim – w końcu w grupie siła! Wspieramy takie podejście i dlatego przedstawiamy Państwu ofertę na prenumeratę zbiorową.
Zamawiając 5 rocznych prenumerat na jeden adres (prezesa lub innego członka koła lub związku) dostajesz nie tylko zniżkę na prenumeratę, która wyniesie 69 zł od osoby (indywidualna wynosi 89 zł) lecz także:
zniżki na produkty z katalogu „Pasieki”,
wysyłkę towaru gratis z każdym numerem „Pasieki”,
gratisowe katalogi,
bieżące informacje o aktualnej ofercie promocyjnej,
informacje o nowościach.
Więcej informacji pod numerami telefonów: 33 873-51-40, 33 845-10-11 lub 33 330-00-32 a także pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.