Pakiet prenumerat
to połączone prenumeraty: drukowana roczna oraz e-Prenumerata 365 pakiet adresowany do pszczelarzy ceniących połączenie wydania papierowego oraz funkcjonalności mobilnej
Publikacje cyfrowe
cyfrowa publikacja „Pasieki” na czytniki e-book, tablety, smartfony e-book to publikacja zapisana w formie elektronicznej, odczytywana na ekranach urządzeń elektronicznych
Zaproszenie na webinarium: Edukacja na rzecz ochrony klimatu, dzikich zapylaczy…
Zaproszenie na webinarium: Edukacja na rzecz ochrony klimatu, dzikich zapylaczy oraz rodzimych gatunków roślin
Zdjęcie poglądowe. Fot. Freepik
Webinarium organizowane jest przez Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w ramach projektu „Polska kwitnie” i odbędzie się 23.01.2025 o godz. 13:00 online na platrofmie MS Teams. Udział jest bezpłatny. Link do rejestracji znajduje się na dole artykułu.
Konkurs „Polska kwitnie” to wyjątkowa inicjatywa edukacyjna i ekologiczna, organizowana przez Fundację „Zaangażowani”, a zarazem całą społeczność formującą się wokół tejże grywalizacji. Miniona edycja polegała na:
zasianiu kwietnej łąki przez uczniów i nauczycieli;
wyposażeniu jej w małą architekturę;
udokumentowaniu wszystkich etapów prac;
upowszechnianiu wiedzy nt. pszczoły miodnej, dzikich zapylaczy, roślin poużytkowych i ozdobnych, zwłaszcza rodzimych zamienników dla inwazyjnych gatunków obcych, wciąż podsiewanych przez pszczelarzy i/lub ogrodników.…
Mniej znaczy lepiej – manifest rozwoju pszczelarstwa przyjaznego pszczołom
Mniej znaczy lepiej – manifest rozwoju pszczelarstwa przyjaznego pszczołom
Rys. Mariusz Uchman
Do naszej redakcji zgłosiła się nieformalna grupa pszczelarzy i pszczelarek oraz miłośników i miłośniczek wszelkich pszczół z prośbą o opublikowanie ich postulatów. Oddajemy im zatem głos. Poniżej wklejamy treść manifestu, który znajduje się także tutaj. Na stronie źródłowej możecie zostawić swój komentarz z ewentualnymi uwagami lub swoim poparciem dla jego twórców.
My, nieformalna grupa pszczelarzy i pszczelarek (będących pełnoprawnymi członkami społeczności pszczelarskiej) i miłośników i miłośniczek wszelkich pszczół przedstawiamy nasze postulaty, chcąc włączyć je do dyskusji na temat przyszłości pasiecznictwa. Uważamy, że pszczelarstwo obecnie stoi przed szeregiem wyzwań i boryka się z wieloma problemami. Spowodowane jest to czynnikami zewnętrznymi takimi jak: narastający kryzys środowiskowy i gospodarka pasieczna prowadzona…
Jaką choinkę wybrać, aby po świętach przesadzić ją do ogrodu?
Jaką choinkę wybrać, aby po świętach przesadzić ją do ogrodu?
Fot. Freepik
Żywa choinka w donicy ma sporo zalet. Pięknie pachnie, ustawiona z dala od źródeł ciepła prawie nie gubi igieł, a po świętach można ją przesadzić do ogrodu.
W najnowszym „Kalendarzu Pszczelarza z Pasją” na 2025 rok ukazał się artykuł Adama Kaplera o spadziujących drzewach iglastych. Niech posłuży nam jako inspiracja do tego, jaką choinkę kupić na święta, aby potem przesadzić ją do ogrodu i aby jeszcze posłużyła jako potencjalne źródło spadzi.
Świerki i jodły doskonale nadają się na bożonarodzeniowe choinki. To iglaki o regularnych, stożkowatych koronach, zwykle prostych i wysokich (choć dostępne są także odmiany karłowate i płożące).
Szyszki świerka pospolitego. Fot. Wikipedia
Na jodle pasożytuje swoista dla…
Czy konsumenci wybierają polski miód?
Zdjęcie poglądowe. Fot. Freepik
Jak podaje portal Farmer.pl, polscy konsumenci świadomie wybierają miód. Jak wynika z badania opinii przeprowadzonego przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna dla tego portalu, najpopularniejszym kanałem dystrybucji patoki jest sprzedaż bezpośrednia. 58% konsumentów dokonuje zakupu bezpośrednio u pszczelarza, a 25% na targowiskach. Nieco ponad 30% konsumentów kupuje miód od pośredników (w sklepach, marketach). Do zakupów miodu przez Internet przyznało się 9% respondentów.
Czym konsumenci kierują się przy wyborze miodu?
Dla 75% badanych przy wyborze miodu kluczowym czynnikiem jest zaufanie do źródła jego pochodzenia. Dla 27% ważny jest także kraj pochodzenia. 18% konsumentów decyduje o wyborze miodu, kierując się wyłącznie ceną. Dla 3% te czynniki są inne (nie podano, jakie), a kolejne 3%…
Kobiety wiejskie w dystrykcie Ikzce otrzymały sprzęt pszczelarski
12.07.2024, Ikizce, prowincja Ordu, Turcja. Fot. Organizatorzy.
Na początku lipca Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Leśnictwa w Turcji zorganizowała wydarzenie związane z dystrybucją sprzętu pszczelarskiego w ramach wspólnego projektu…
W Ukrainie zaktualizowano wymagania dotyczące miodu
Zdjęcie poglądowe. Fot. Freepik.
Ukraińskie Ministerstwo Rolnictwa i Produkcji zaktualizowało wymagania dotyczące miodu. Zmiany odnoszą się do terminologii oraz zwiększenia wymagań odnośnie do zawartości produktu. Ustawa z 12 listopada 2024 wejdzie w życie po 6 miesiącach od dnia jej ogłoszenia.…
Niemieccy pszczelarze chcą unieważnienia patentu wegańskiego miodu
Zdjęcie poglądowe. Fot. Freepik
Stowarzyszenia Pszczelarzy Nadrenii-Palatynatu wnioskuje o wykreślenie „wegańskiego miodu” z rejestru patentowego, ponieważ uważa, że narusza niemieckie rozporządzenie w sprawie miodu i prawa żywnościowego.
O tym, że MeliBio pracuje nad wegańskim miodem pisaliśmy tutaj.
Założyciele firmy,…
Przez Nosema ceranae i Lotmaria passim pszczoły spożywają więcej pokarmu
Zdjęcie poglądowe. Fot. Freepik
Jednym z czynników, które mogą się przyczyniać do słabej kondycji pszczół miodnych, są pasożyty przewodu pokarmowego: Nosema ceranae i Lotmaria passim. Choć oba te organizmy są powszechnie spotykane u pszczół w Ameryce…