Pakiet prenumerat
to połączone prenumeraty: drukowana roczna oraz e-Prenumerata 365 pakiet adresowany do pszczelarzy ceniących połączenie wydania papierowego oraz funkcjonalności mobilnej
Prenumerata e-book
cyfrowa publikacja „Pasieki” na czytniki e-book, tablety, smartfony e-book to publikacja zapisana w formie elektronicznej, odczytywana na ekranach urządzeń elektronicznych
W Polsce przybywa pasiek
Zdjęcie: Freepik
Według danych zebranych przez Instytut Ogrodnictwa w Puławach, w latach 2021-2023 liczba pasiek w Polsce wzrosła o ponad 11%, a rodzin pszczelich jest więcej o 17%.
Wcześniejsze badania Instytutu informowały o rosnących kosztach produkcji miodu i jednocześnie niższych cenach sprzedaży.
Jak podaje portal farmer.pl, na przestrzeni dwóch lat liczba rodzin pszczelich zarejestrowanych w bazie Inspekcji Weterynaryjnej wzrosła o ponad 350 tys. (ponad 17%). Przyrost liczby rodzin odnotowano w każdym województwie, przy czym najwięcej pni przybyło (w ujęciu procentowym) w województwie łódzkim, podkarpackim i opolskim.
Liczba pni pszczelich oraz pasiek w roku 2021 oraz 2023.
Wzrosła również liczba pasiek
Na przestrzeni dwóch lat odnotowano również znaczny wzrost liczby pasiek zarejestrowanych w bazie Inspekcji Weterynaryjnej. W…
Pomoc dla rolników poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych
Pomoc dla rolników poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych
Zdjęcie poglądowe. Fot. Freepik
15 listopada 2024 r. mija termin składania wniosków o pomoc dla producentów rolnych, w których gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach spowodowane wystąpieniem do 10 września 2024 r. gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub huraganu oraz powstały straty na skutek powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 r., i w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej.
Wnioski należy składać za pomocą systemów teleinformatycznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne lub huragan
Już tylko do 15 listopada 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwie powstały szkody w uprawach spowodowane wystąpieniem do 10 września 2024 r. gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub huraganu mogą…
Relacja z II Konferencji „Szanse i wyzwania stojące przed organizacjami…
Relacja z II Konferencji „Szanse i wyzwania stojące przed organizacjami pszczelarskimi”
Zdjęcie: Firma Lyson
18 października 2024 r. na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie odbyła się druga konferencja pszczelarska pt. „Szanse i zagrożenia stojące przed organizacjami pszczelarskimi” (relację z pierwszej konferencji, która odbyła się 3 marca 2023 r., możecie przeczytać tutaj). Prezesi wojewódzkich kół pszczelarskich oraz stowarzyszeń (niezrzeszonych w PZP) mogli się spotkać po raz drugi na tego typu wydarzeniu, by omówić najważniejsze i najbardziej aktualne sprawy dotyczące branży.
Organizatorem konferencji była firma Łysoń wraz z fundacją Apikultura, a patronatem honorowym to wydarzenie objęli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, Wojewoda Małopolski, Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy, Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz…
Unijne wsparcie pszczelarzy na 2025
Zdjęcie: Freepik
Wnioski na dofinansowania przyznawane w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 będzie można składać od 24.10.2024 do 22.11.2024 r. O fundusze mogą ubiegać się indywidualni i zrzeszeni pszczelarze. To już trzeci nabór realizowany dla pszczelarskiego sektora rolniczego, przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a jednocześnie drugi, który obejmuje wszystkie 7 interwencji. Należy zapoznać się z kilkoma ważnymi zmianami, m.in. tej dotyczącej podawania liczby rodzin pszczelich.
Wspieranie podnoszenia poziomu wiedzy pszczelarskiej (I.6.1)
Tym razem o pieniądze mogą się starać zrzeszenia pszczelarskie oraz jednostki doradztwa rolniczego. Wsparcie ma być wykorzystane do organizowania szkoleń na tematy dotyczące m.in. prowadzenia gospodarki pasiecznej, chorób pszczół, pożytków i produktów pszczelich. Refundacji może podlegać nawet…
Manifest dla dzikich pszczół: sztuka i edukacja ekologiczna w Wielkiej Wystawie Pszczół
Zdjęcie: Maria Nowrot
Druga edycja Wielkiej Wystawy Pszczół odbyła się w malowniczym Rapperswil 27.10.2024. Z inicjatywy Polsko-Szwajcarskiego Instytutu Kultury i Edukacji oraz Ambasady RP w Szwajcarii, otwarto wyjątkowe wydarzenie – „Wielką Wystawę Pszczół”, która…
Wielka Wystawa Pszczół już wkrótce w Szwajcarii!
Zdjęcie: Michał Lichtański
Już wkrótce, 27 października 2024 r., w Instytucie Pileckiego w Szwajcarii, odbędzie się niezwykłe wydarzenie – Wielka Wystawa Pszczół. Autorka projektu, Diana Dyba, która niedawno przeprowadziła się do Szwajcarii, po raz kolejny zaprezentuje swoje wyjątkowe przedsięwzięcie,…
Miód na kołach, czyli jak pszczelarze-koczownicy prowadzą pasieki w górach Kirgistanu
Zdjęcie:Pszczelarz Tyncztyk Satarow ze swoim starszym synem Ulibekiem, Kirgistan, obwód naryński, 1.08.2024
Trzy pokolenia kirgiskich pszczelarzy koczują wraz ze swoją wędrowną pasieką. Globalne ocieplenie odbija się na życiu rodziny: ule trzeba wywozić coraz wyżej w…
Sytuacja w mołdawskim pszczelarstwie jest bardzo poważna
Zdjęcie: Freepik
Mołdawianie niedawno obchodzili swój Dzień Pszczelarza. Najsłodsze wydarzenie roku zebrało mołdawskich producentów miodu w parku Teatru Opery i Baletu im. Marii Bieșu w Kiszyniowie.
Miód, pyłek, propolis to tylko część produktów pszczelich, jakie były prezentowane na Jarmarku…
Przeglądaj aktualny katalog produktów czasopisma "Pasieka" - online. Bezpłatny katalog można również zamówić telefonicznie: 33 873-51-40 lub 33 845-10-11.