fbpx

NEWS:

ROŚLINY DWULETNIE OZDOBNE

Przegorzan kulisty – Echinops sphaerocephalus L.

Rodzina: Asteraceae – astrowate

tab_stanowiskoStanowisko:

słoneczne

tab_glebaGleba:

praktycznie każda, z wyjątkiem podmokłej

tab_termin-kwitnieniaTermin kwitnienia:

VII-VIII

tab_dlugosc-kwitnieniaDługość kwitnienia:

3-5 tyg.

tab_rozmnazanieRozmnażanie:

siew owoców

tab_wydajnosc-miodowaWydajność miodowa:

400-800 kg/ha

tab_wydajnosc-pylkowaWydajność pyłkowa:

150-250 kg/ha

tab_kolor-obnozyKolor obnóży:

kremowobiały

przegorzan_kulisty_(15)
Przegorzan kulisty
Echinops sphaerocephalus L.
[DE] Die Drüsenblättrige Kugeldistel
[EN] glandular globe-thistle

W pierwszym roku uprawy roślina wytwarza rozetę kolczastych liści, w roku kolejnym wyrasta gruba, sztywna, żebrowana łodyga, która w górnej części się rozgałęzia. Może ona dorastać do ponad 2 m wysokości.

Liście są kolczaste, od spodu okryte białym kutnerem. Liście dolne mają zwężone u nasady blaszki, liście górne są siedzące, uszkowato obejmują łodygę. Rośliny kwitną w VII-VIII. Rurkowate kwiaty o niebieskobiałej koronie z ciemnoniebieskimi pylnikami, zebrane są w kuliste główki o średnicy 4-6 cm.

Do wyglądu główek nawiązuje łacińska nazwa rodzajowa rośliny wywodząca się od greckich słów echínos = jeż, jeżowiec i ops = podobieństwo, gdyż kwiatostany przypominają jeża zwiniętego w kulkę. Każda główka złożona jest z wielu jednokwiatowych koszyczków.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Przegorzan kulisty dobrze rośnie praktycznie na każdej glebie, nawet suchej i ubogiej, natomiast źle toleruje podłoża podmokłe i o niskim pH. Rozmnaża się z nasion (tak naprawę materiałem siewnym są całe owoce). Można je wysiewać późną jesienią lub wczesną wiosną bezpośrednio na miejsce stałe lub na rozsadnik.

Owoce należy przykryć 2-3 cm warstwą gleby. Zalecana rozstawa to 50-60 cm między rzędami i 20-30 cm w rzędzie. Po wytworzeniu owoców główki kwiatostanowe bardzo łatwo się rozsypują – chcąc pozyskać materiał siewny, należy przystąpić do jego zbioru po zauważeniu pierwszych oznak rozpadania się główek. Rośliny łatwo dają samosiewy.


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"

Rośliny pożytkowe


Rośliny pożytkowe