fbpx

NEWS:

DRZEWA OZDOBNE


Klon srebrzysty – Acer saccharinum L.

Rodzina: Sapindaceae – mydleńcowate

Acer saccharinum L.
[PL] Klon srebrzysty,
[DE] Der Silber-Ahorn, Silber-Horn
[EN] silver maple, creek maple, soft maple, white maple

[stanowisko]Stanowisko: słoneczne do półcienistego

[gleba]Gleba: piaszczysta lub gliniasta, dostatecznie wilgotna

[termin-kwitnienia]Termin kwitnienia: III-IV

[długość-kwitnienia]Długość kwitnienia: 1-2 tyg.

[rozmnażanie]Rozmnażanie: siew nasion

[wydajnosc-miodowa]Wydajność miodowa: brak nektarników

[wydajnosc-pylkowa]Wydajność pyłkowa: brak danych

[kolor-obnozy]Kolor obnóży: jasnożółty

Ojczyzną dorastającego do 40 m wysokości drzewa jest Ameryka Północna, zaś do Europy gatunek został sprowadzony w XVIII w. W Polsce sadzony jest w parkach i przy drogach. Roślina wytwarza szeroką koronę o nieco zwisających dolnych gałęziach oraz 5-klapowe liście z zieloną powierzchnią górną i srebrzystobiałą dolną, dorastające do 15 cm długości.

Klon srebrzysty jest rośliną jedno- lub częściej, dwupienną. Zielonkaworóżowe kwiaty pozbawione korony wyrastają w pęczkach przed rozwojem liści w III-IV. Kwiaty męskie zawierają 6 pręcików, żeńskie mają jeden słupek z dwoma długimi, efektownie wyglądającymi, czerwonymi znamionami. Owocem jest skrzydlak, który po dojrzeniu wcześnie opada i od razu kiełkuje. Drewno znalazło zastosowanie w meblarstwie do wyrobu fornirów i parkietów.

Klon srebrzysty.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów


Klon czerwony – Acer rubrum L.

Rodzina: Sapindaceae – mydleńcowate

Acer rubrum L.
[PL] Klon czerwony
[DE] roter Ahorn, rotblühender Ahorn, rotblütiger Ahorn, virginischer Ahorn
[EN] red maple, scarlet maple, Canadian maple, swamp maple, soft maple

[stanowisko]Stanowisko: słoneczne, półcieniste

[gleba]Gleba: wilgotna, żyzna, o odczynie kwaśnym

[termin-kwitnienia]Termin kwitnienia: (III) IV-V

[długość-kwitnienia]Długość kwitnienia: 1-2 tyg.

[rozmnażanie]Rozmnażanie: siew nasion

[wydajnosc-miodowa]Wydajność miodowa: brak danych

[wydajnosc-pylkowa]Wydajność pyłkowa: brak danych

[kolor-obnozy]Kolor obnóży: żółtozielonkawy

Pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej (zaliczany jest do jednego z najpiękniejszych klonów w tamtej części świata), gdzie rośnie głównie w pobliżu rzek. W swojej ojczyźnie drzewo osiąga 40 m wysokości, natomiast okazy rosnące w Europie dorastają zazwyczaj do 10-20 m. Liście są 3-klapowe, rzadziej 5-klapowe o piłkowanym brzegu. Dolna strona blaszki cechuje się niebieskozielonym zabarwieniem, czasem jest owłosiona, natomiast górna ma barwę ciemnozieloną i jest błyszcząca. Jesienią liście pięknie się przebarwiają w różnych odcieniach czerwieni i pomarańczu, dzięki czemu w miejscach naturalnego występowania gatunek nazywany jest „latem Indian”.

Rośliny zazwyczaj kwitną przed rozwojem liści w (III)IV-V. Kwiaty mają zredukowany okwiat oraz delikatny zapach, wyrastają na krótkich szypułkach. Cechuje je ciemnoczerwona barwa i niewielka średnica (poniżej 1 cm). Zebrane są w pęczki. Roślina zawiązuje kwiaty funkcjonalnie męskie (o dobrze wykształconych pręcikach i zredukowanym słupku) i funkcjonalnie żeńskie (mają typowy słupek i zredukowane pręciki) osadzone na różnych osobnikach. W kwiatach męskich występuje 6-8 pręcików o długich nitkach. W centralnej części kwiatów żeńskich usytuowany jest słupek z dwudzielnym znamieniem, które wystaje na zewnątrz korony. Owoce to skrzydlaki ustawione pod kątem prostym. W młodości są jaskrawoczerwone, a po osiągnięciu dojrzałości (druga połowa V) opadają.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Klon czerwony, okaz żeński.

Klon czerwony najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych. Jest wytrzymały na mróz. Preferuje gleby wilgotne lub nawet bagniste, żyzne, o odczynie kwaśnym. Źle reaguje na obecność wapnia w podłożu. Można go rozmnażać z nasion wysiewanych zaraz po zbiorze w VI bądź przechowane wiosną po 1-1,5-miesięcznej ­stratyfikacji.


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"

Rośliny pożytkowe


Rośliny pożytkowe