NEWS:

Kontrola jakości miodu i innych produktów z Ukrainy: wyniki inspekcji na granicy Na przejściu granicznym z Ukrainą zintensyfikowano kontrole towarów rolno-spożywczych, w tym miodu, importowanych z tego kraju. Działania te mają związek z niedawno wprowadzonym w życie porozumieniem UE-Ukraina.

Kontrola jakości miodu i innych produktów z Ukrainy: wyniki inspekcji na granicy

kontrola jakości miodu na granicy
Fot. Freepik

Na przejściu granicznym z Ukrainą zintensyfikowano kontrole towarów rolno-spożywczych, w tym miodu, importowanych z tego kraju. Działania te mają związek z niedawno wprowadzonym w życie porozumieniem handlowym UE – Ukraina, które liberalizuje handel, jednocześnie wprowadzając mechanizmy ochronne dla wrażliwych produktów.

Kontrola na Lubelszczyźnie

Wiceminister rolnictwa, Małgorzata Gromadzka, poinformowała podczas wizyty na przejściu granicznym w Dorohusku i w Wojewódzkim Inspektoracie Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (WIJHARS) w Lublinie, że od początku roku na Lubelszczyźnie przeprowadzono ponad 4 tysiące kontroli towarów rolno-spożywczych wjeżdżających z Ukrainy.

W wyniku tych inspekcji stwierdzono 90 przypadków nieprawidłowości. Karina Czyżewska, lubelski wojewódzki inspektor WIJHARS, uspokaja, że odsetek wadliwych towarów, wynoszący około 2,25%, „nie jest duży” w stosunku do całkowitej liczby kontroli. Wśród najczęściej wykrywanych nieprawidłowości w towarach sprowadzanych z Ukrainy wymienia się zanieczyszczenia, obecność owadów oraz oznaki pleśni. Dla porównania, w 2022 roku, w okresie nadmiernego importu, przeprowadzono ponad 19 tys. kontroli, co wiązało się z licznymi postępowaniami prokuratorskimi, dotyczącymi m.in. sprowadzania tzw. zboża technicznego. Obecnie, wraz ze spadkiem importu, spada również liczba przeprowadzanych kontroli.

Ochrona rynku i pszczelarstwa

Wiceministra M. Gromadzka podkreśliła, że polski rząd zamierza uszczelnić granice i nadzorować napływ produktów (zarówno przetworzonych, jak i nieprzetworzonych), aby nie zaszkodziły one polskiemu rolnictwu i spełniały europejskie standardy jakości.

W kontekście branży pszczelarskiej, która szczególnie zwraca uwagę na import miodu, nowe porozumienie UE-Ukraina ustanawia mechanizm ochronny. Dla produktów uznanych za szczególnie wrażliwe, w tym miodu, dostęp do rynku unijnego pozostaje ograniczony i ma być rozszerzany stopniowo. Ograniczenie to obejmuje m.in. utrzymanie bezcłowego importu na poziomie historycznych kontyngentów taryfowych. Polska, Słowacja i Węgry utrzymują również embargo na przywóz niektórych produktów, głównie zbóż, w reakcji na protesty rolników.

Ministerstwo Rolnictwa, choć nowa umowa handlowa nie uwzględnia wszystkich polskich postulatów, analizuje sytuację i będzie monitorować rynek produktów rolno-spożywczych w Polsce, aby w razie zakłóceń móc uruchomić bilateralną klauzulę ochronną na poziomie pojedynczego państwa członkowskiego.

Wzmocnienie działań WIJHARS

Wiceministra Gromadzka zapowiedziała również kroki mające na celu wzmocnienie krajowych inspekcji odpowiedzialnych za jakość importowanych produktów. Trwają prace nad tzw. ustawą jakościową, która ma wesprzeć wojewódzkie inspektoraty WIJHARS poprzez m.in. wprowadzenie minimalnych opłat za kontrole od importerów. Planowane jest również zwiększenie liczby etatów w inspektoratach na północy kraju. Dzięki środkom z KPO siedem laboratoriów WIJHARS otrzymało ok. 20 mln zł na zakup sprzętu, co ma podnieść jakość i możliwości kontrolowania towarów w obliczu potencjalnego zwiększonego importu z krajów trzecich. Ministerstwo poszukuje także kolejnych możliwości eksportowych dla polskich produktów rolnych wysokiej jakości, co ma być alternatywą dla polskiej produkcji w obliczu zmian na rynku.


Oprac. Teresa Kobiałka

Źródło: www.farmer.pl

 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"

z Polski


z Polski